Marin Le Pen je leta 2022 na predsedniških volitvah izgubila proti Emmanuelu Macronu. Foto: EPA
Marin Le Pen je leta 2022 na predsedniških volitvah izgubila proti Emmanuelu Macronu. Foto: EPA

Le Pen in več kot 20 višjih uslužbencev stranke Nacionalni zbor (RN) so obtoženi najemanja pomočnikov, ki so opravljali delo za stranko, ne pa Evropski parlament, ki jih je plačal, poroča BBC.

Tožilstvo obtožence in stranko kot pravno osebo obtožuje preusmerjanja sredstev Evropskega parlamenta za plače uslužbencev stranke, ki se je v tem času imenovala Nacionalna fronta. Preiskave so se začele leta 2015, obravnavale pa so zaposlitve parlamentarnih pomočnikov med letoma 2004 in 2016.

Le Pen naj bi več let vodila sistem, v katerem so bili uslužbenci stranke iz Pariza najeti kot pomočniki v Evropskem parlamentu v Bruslju. Tožilstvo trdi, da so ti uslužbenci le redko prišli v Evropski parlament in da tam niso imeli nikakršne vloge.

V Evropskem parlamentu pravijo, da je institucija zaradi tega sistema RN-ja izgubila tri milijone evrov. RN je milijon evrov vrnil, a stranka vztraja, da to vračilo ni priznanje krivde.

Tožilec je predlagal, da začne prepoved veljati takoj po obsodbi, tudi če bi se obramba Marine Le Pen pritožila. To bi izključilo kandidaturo Le Pen za predsednico leta 2027.

Poleg zaporne kazni in prepovedi opravljanja politične funkcije predlaga tožilstvo tudi 300.000 evrov kazni.

Tožilec sicer predlaga, da bi bila zaporna kazen v manjšem delu "konvertibilna". Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP to pomeni, da Le Pen v primeru obsodbe ne bi šla nujno v zapor, po poročanju Guardiana pa, da bi obstajala možnost delne izpustitve.

Tožilec je predlagal, da bi prepoved opravljanja politične funkcije veljala za vseh 25 obtožencev. Tako ti ljudje ne bi mogli kandidirati na lokalnih ali državnih volitvah, poroča Guardian.

Le Pen ogorčena

Le Pen, ki obtožbe zavrača, je izrazila "ogorčenje" zaradi predlagane kazni, tožilstvo pa obtožila, da poskušajo "uničiti" njeno stranko Nacionalni zbor.

"Mislim, da tožilstvo želi francoskemu ljudstvu odreči možnost, da volijo, kogar želijo," je dejala po zaslišanju v Parizu, kjer poteka sojenje proti njej in še 24 drugim obtožencem.

Predsednik RN-ja Jordan Bardella, ki ni med obtoženimi, je zahteve tožilstva označil za "napad na demokracijo". "Tožilstvo ne ukrepa pravično," je dejal in tožilstvo obtožil, da se skuša "maščevati" Marine Le Pen.

Sojenje, ki se odvija skoraj desetletje po prvotnih preiskavah, se bo predvidoma nadaljevalo 27. novembra.

Le Pen je na zadnjih predsedniških volitvah leta 2022 premagal Emmanuel Macron z 58,55 odstotka proti 41,45, a RN je največja stranka v parlamentu.