Francija je uzakonila poroke istospolnih parov leta 2013. Med letoma 2013 in 2017 je bilo v državi izvedenih 39.916 porok istospolnih parov. Foto: Reuters
Francija je uzakonila poroke istospolnih parov leta 2013. Med letoma 2013 in 2017 je bilo v državi izvedenih 39.916 porok istospolnih parov. Foto: Reuters

Ob imenovanju na nov položaj je morala namreč prestati zaslišanje senata. Ta pa jo je med drugim vprašal, ali še vedno nasprotuje zakonu, ki dovoljuje istospolne zakonske zveze in posvajanje iz leta 2013.

Takrat še reformo je označila za "načrt, ki nasprotuje naravi". Cayeux je sprva potrdila svoje stališče, nato pa dodala, da ima tudi sama med svojimi prijatelji "veliko takšnih ljudi". Dva dni pozneje se je za svojo izjavo opravičila v odprtem pismu.

A del francoske javnosti se ni zadostil le z opravičilom in zahteva njen odstop.

V ponedeljek bo tako v časopisu Journal du Dimanche objavljeno odprto pismo z vsebino, da je bil izbor besed ministrice problematičen, zaradi česar je vprašljivo tudi njeno nadaljnje delo v vladi.

"Kako naj sprejmemo, da članica vlade državljane Francije naziva s "takšni ljudje"? Kako lahko zamižimo pred dejstvom, da jih ne dojema v enako kot preostale državljane?" piše v pismu, ki ga je podpisalo več članov parlamenta, župani, nekdanji člani vlade, med njimi tudi nekdanji premier Manuel Valls, pa novinarji, odvetniki in civilna družba.

Ravno včeraj je francoska premierka Elisabeth Borne dejala, da je imela Cayeux v preteklosti "šokantne" izjave in da se nespretno izraža, da pa bo nadaljevala delo v njeni vladi.