Abaje so bile do zdaj dovoljene, a z začetkom letošnjega šolskega leta se je tudi to zdaj spremenilo. Foto: AP
Abaje so bile do zdaj dovoljene, a z začetkom letošnjega šolskega leta se je tudi to zdaj spremenilo. Foto: AP

Po odločitvi ministrstva za izobraževanje prejšnji teden dekleta z začetkom novega šolskega leta v francoskih šolah ne smejo več nositi abaj. Kot je ob tem pojasnil minister Gabriel Attal, naj bi ta oblačila kršila posvetno zakonodajo na področju izobraževanja.

"Odločil sem se, da v šolah ne bo več abaj," je napovedal Attal konec avgusta. Dodal je, da bo še pred začetkom pouka 4. septembra ravnateljem šol posredoval "jasna pravila glede tega na nacionalni ravni". "Sekularizem pomeni svobodo emancipacije skozi šolo. Ko vstopiš v razred, ne bi smel na prvi pogled ugotoviti, katere veroizpovedi so učenci," je dodal.

Abaje je opisal kot "versko gesto, katere namen je preizkusiti odpornost sekularizma v šolah". Spomnil je še, da že zakonodaja iz leta 2004 v šolah prepoveduje "nošenje simbolov in oblačil, s katerimi učenci kažejo svojo versko pripadnost". To vključuje križe, judovske kapice in islamske naglavne rute.

V skrajnem primeru sledi izključitev

Francoski minister za izobraževanje Gabriel Attal. Foto: AP
Francoski minister za izobraževanje Gabriel Attal. Foto: AP

Na prvi dan novega šolskega leta se je kljub prepovedi v šolah v abajah pojavilo skoraj 300 dijakinj. Šolsko osebje je po napotkih ministrstva obravnavalo vsak primer posebej. Večina deklet je po pogovoru privolila, da se preoblečejo, in so lahko začele pouk.

67 deklet, ki tega ni sprejelo, so poslali domov, poroča BBC. Zdaj bo sledil nov krog pogovorov z njihovimi družinami. Če tudi to ne bo pomagalo, jih bodo izključili iz šol.

Glede na to, da je v ponedeljek pouk začelo 12 milijonov šolarjev in šolark, vlada meni, da številke kažejo, da je bila prepoved bolj ali manj vsesplošno sprejeta. Kljub temu so se nekateri muslimani, ki se s prepovedjo ne strinjajo, povezali v skupino in poiskali pravno pomoč, in ta primer gre danes pred sodišče.

Stroga ločitev Cerkve in države

Leta 2010 je Francija prepovedala nošnjo burk in nikabov v javnosti in s tem razburila muslimansko skupnost, ki v tej državi šteje pet milijonov prebivalcev.

Francija sicer že od 19. stoletja v šolah prepoveduje vsakršne verske simbole, vključno s križi, da bi tako omejila katoliški vpliv na javno izobraževanje.

Zaradi spreminjajočega se prebivalstva je prepoved pozneje razširila še na islamske naglavne rute in judovske kapice, niso pa bile prepovedane abaje – do zdaj.