Socialisti predsednika Francoisa Hollanda naj bi glede na izide vzporednih volitev, ki jih je izvedel institut CSA, dobili najmanj 312 sedežev v 577-članskem parlamentu. Absolutna večina je sicer pri 289 sedežih.
Če bodo ti izidi potrjeni, socialisti v parlamentu ne bodo potrebovali podpore drugih strank na levici, kot so Zeleni in Leva fronta. Francoski predsednik sicer za to, da lahko izvaja svojo politiko, potrebuje večino v parlamentu.
Največja opozicijska stranka, Zveza za ljudsko gibanje (UMP), naj bi imela od zdaj v parlamentu 220 sedežev.
Glede na izide vzporednih volitev si je poslanski sedež zagotovila tudi vodja skrajno desne Nacionalne fronte Marine Le Pen. Nacionalna fronta se bo tako prvič po letu 1988 uvrstila v nacionalno skupščino. Dobila naj bi od dva do štiri poslanske sedeže.
V Franciji volijo po večinskem volilnem sistemu, v drugi krog pa se v posameznem okraju prebijejo kandidati, ki v prvem krogu dobijo najmanj 12,5 odstotka glasov vseh vpisanih volivcev.
V prvem krogu prejšnjo nedeljo si je poslanski sedež že zagotovilo 22 socialistov in devet kandidatov UMP-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje