Številni Perujci so že dolgo zahtevali izročitev svojega nekdanjega predsednika. Foto: EPA
Številni Perujci so že dolgo zahtevali izročitev svojega nekdanjega predsednika. Foto: EPA

Navajen sem sprejemati odločitve, ki so včasih nepričakovane. To je malce v mojem slogu.

Alberto Fudžimori
Alberto Fudžimori
Čile bo Fudžimorija izročil na podlagi mednarodne tiralice, ki jo je izdal Peru. Foto: EPA

Fudžimori je bil predsednik Peruja dvakrat, od leta 1990 do 2000, ko je njegova vlada padla po obsežnem korupcijskem škandalu in je nato pobegnil na Japonsko. V Čilu so ga prijeli novembra leta 2005, ko se je vrnil z Japonske, da bi se pripravil na politično vrnitev v sosednji Peru. Tam ga poleg odgovornosti za pretirano uporabo sile, ki je vodila do dveh pokolov, obtožujejo tudi finančnih poneverb 15 milijonov dolarjev.

Odločitev o izročitvi Fudžimorija je sprejelo čilsko vrhovno sodišče, pritožba pa ni mogoča. Razsodba sodišča je malo presenečenje, saj je pred tem proti njej glasoval eden od sodnikov. Da bi se izognil izročitvi, je Fudžimori letos kandidiral za sedež v japonskem senatu, vendar mu poskus ni uspel.

Sporne že prve poteze
Fudžimori je sin japonskih priseljencev in ima po starših tudi japonsko državljanstvo. Na oblast je prišel na volitvah leta 1990, ko je premagal svetovno znanega romanopisca Maria Vargasa Lloso. Razmere v državi sta takrat zaznamovala hiperinflacija in politično nasilje, vendar se je Fudžimori kmalu odločno lotil dela, in sicer s sporno razpustitvijo kongresa, ki je bil v rokah opozicije, ter spremembo ustave, kar mu je omogočalo uvedbo gospodarskih reform in boj proti maoistični uporniški skupini Sončna pot. Nad njegovimi potezami so bili domačini navdušeni, medtem ko so v tujini na začetku sprožale zgražanje.

"Mož težkih odločitev"
Na prve uspehe proti upornikom ni bilo potrebno čakati dolgo, saj mu je uspelo ujeti voditelja Sončne poti in skupina je kmalu ostala brez učinkovitega vodstva. Vendar pa v boju proti upornikom obstaja tudi temnejša plat, saj perujski tožilci trdijo, da je predsednik vodom smrti naročil izvršitev dveh pokolov v začetku 90. let. "Moja roka se ne trese, ko je treba sprejeti težke odločitve," je v svoj bran nekoč dejal v pogovoru.

Mnogi po svetu se ga spominjajo po odločni akciji oblasti leta 1997, ko so maoistični uporniki na japonskem veleposlaništvu v Limi štiri mesece zadrževali več kot 500 talcev. Fudžimori je nad veleposlaništvo poslal sto pripadnikov posebnih enot in reševalna akcija se je končala s smrtjo enega talca, dveh policistov in 14 upornikov.

Perujci razdeljeni
Prav zaradi odločnega boja proti upornikom, ki so mnoga leta ustrahovali domačine, Fudžimorija mnogi v Peruju cenijo še danes, medtem ko mu drugi ne morejo odpustiti nepotrebnih žrtev v tem boju in korupcije, ko si je sam skupaj s prijatelji nagrabil ogromno premoženje.

G. V.

Navajen sem sprejemati odločitve, ki so včasih nepričakovane. To je malce v mojem slogu.

Alberto Fudžimori