Pred 1.000-glavo množico navdušencev, zbrano pred predsedniško palačo, je priseglo prvih 56 članov. Oblečeni so bili v črne uniforme z rdečimi in belimi insignijami, ki so spominjale na uniforme, ki so jih v času nacistične Nemčije nosili pripadniki nacionalsocialističnega režima na Madžarskem, ki je na tisoče Židov poslal v smrt. Garda, ki jo je ustanovila stranka Za boljšo Madžarsko, zaprisego pa je vodil nekdanji obrambni minister Lajos Fuer, naj bi skrbela za "fizično, psihično in moralno obrambo Madžarske".
Gyurcsany: Garda je sramota za Madžarsko
Svetovni židovski kongres je ta teden madžarskega premierja pozval, naj ukrepa proti skupini. Stranka Jobbik je zanikala, da je antisemitska, po njenih navedbah pa naj bi se gardi hotelo pridružiti na tisoče ljudi. Njeno ustanovitev so obsodili tako vladajoči socialsti in Svobodne demokratične stranke kot majhna desnosredinska parlamentarna stranka, premier Ferenc Gyurcsany pa je njeno ustanovitev označil za "madžarsko sramoto." Ker enako ni storila največja desnosredinska stranka Fidesz, mnogi to vidijo kot dokaz tihe podpore skrajni desnici.
Ustanovitev pred obletnico protestov
Skupina je bila ustanovljena le nekaj tednov pred prvo obletnico protestov proti premierju Gyurcsanyju, ki so se začeli 17. septembra lani, ko je v javnost prišel zvočni posnetek, na katerem je premier priznal, da je lagal, da bi zmagal na volitvah.
Vzpon skrajne desnice v vzhodni Evropi?
Ustanovitev garde prihaja v času, ko se v nekdanjih komunističnih državah v Evropi vedno bolj krepi skrajna desnica in napadi na Indijce v Nemčiji. Nekateri opazovalci se bojijo, da zaradi kratke zgodovine demokracije in dolge zgodovine antisemitizma v vzhodni Evropi obstaja velika nevarnost, da bodo skrajne desničarske skupine v tem delu Evrope veliko bolj uspešne kot v zahodni Evropi.
"Če se bo garda legitimizirala na dolgi rok, /.../ bo nastalo še več podobnih skupin, to pa bo sprožilo močan strah v javnosti mlade demokracije, ki bi se še vedno morala razvijati, ne pa da ji kljubujejo", je prepričan profesor prava na univerzi v Budimpešti Zoltan Fleck.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje