Robert Gates je na tiskovni konferenci z generalnim sekretarjem Nata močno okrcal Iran. Foto: EPA
Robert Gates je na tiskovni konferenci z generalnim sekretarjem Nata močno okrcal Iran. Foto: EPA
Rešitev razmer v Afganistanu je še vedno glavna naloga zavezništva Nato. Foto: EPA
Robert Gates na sedežu Nata

Prvi Gatesov obisk Nata v vlogi ameriškega obrambnega ministra je minil v znamenju Iraka in Irana. Minister je Iran posvaril pred vmešavanjem v iraški spor in zavrnil ugibanja, ali Washington z nameščanjem protiraketnega ščita patriot v Zalivskih državah in pošiljanjem že druge letalonosilke na območje izraža svojo pripravljenost na spopad z Iranom.

Kot je zatrdil, ZDA z okrepljeno vojaško aktivnostjo v Perzijskem zalivu le odgovarjajo na "zelo negativno" vedenje Irana, želijo pa tako tudi "jasno pokazati, kako velik je pomen te regije za ZDA, in podkrepiti svojo odločenost, da bodo trajno prisotnost v njej ohranile še zelo dolgo časa".

Gates je še povedal, da so, če bi bil Iran pripravljen odigrati konstruktivno vlogo, možnosti za sodelovanje velike. Ko bo Teheran začel sodelovati, obstajajo možnosti, da bi jih vključili v reševanje spora v nemirni državi. "Toda pobuda za to mora priti od Irana," je še dodal minister.

Afganistan še vedno paradni konj Nata
Na svojem prvem obisku sedeža Nata je Gates spregovoril tudi o Afganistanu, ki je trenutno prednostna naloga zavezništva. Članice zavezništva je spomnil na njihove obveznosti v Afganistanu, pri čemer pa izrecno ni omenil nobene države, ki bi morala po mnenju Washingtona svoja prizadevanja v okviru misije ISAF okrepiti. Generalni sekretar Nata Jaap de Hoop Scheffer je ob tem poudaril, da mora zavezništvo "opraviti svoje naloge in izpolniti pričakovanja".

Med Londonom in Washingtonom ni razkola
Gates se je dotaknil tudi zavezništva med ZDA in Veliko Britanijo v boju proti iraškim upornikom in zavrnil namigovanja, da prihaja zaradi napovedanega zmanjševanja britanskih vojakov v Iraku med tema sicer tesnima zaveznicama do razkola.

Priznal je, da medtem ko Bush načrtuje namestitev več kot 21.000 dodatnih vojakov v Iraku, London razmišlja o zmanjševanju svojih sil na nemirnem jugu države, a je poudaril, da so razmere na jugu Iraka povsem drugačna od položaja v Bagdadu in so zato tudi odzivi različni.

Robert Gates na sedežu Nata