Razseljeni Palestinci, ki so bili prisiljeni oditi s severa Gaze, v razrušenem mestu Gaza. Foto: Reuters
Razseljeni Palestinci, ki so bili prisiljeni oditi s severa Gaze, v razrušenem mestu Gaza. Foto: Reuters

HRW je dodal, da so zbrali dokaze o "vojnem zločinu prisilnega transferja" civilnega prebivalstva, kar je "huda kršitev Ženevske konvencije in zločin v skladu z Rimskim statutom Mednarodnega kazenskega sodišča".

Zaradi izraelskih ukazov o evakuaciji so bili številni ljudje večkrat razseljeni. Skupaj je razseljenih 1,9 milijona ljudi, več kot 90 odstotkov prebivalcev Gaze.

Poročilo je bilo objavljeno v času, ko je vse več dokazov, da Izrael pospešuje svoja prizadevanja za razdelitev okupirane Gaze na dva dela s tamponsko cono, medtem ko gradi novo infrastrukturo za daljšo vojaško prisotnost, pospešuje tudi rušenje in uničenje, poroča Guardian.

HRW je pozval, naj Mednarodno kazensko sodišče preišče izraelsko politiko prisilnega razseljevanja, organizacija je pozvala tudi k sankcijam proti Izraelu, vključno s prenehanjem prodaje orožja tej državi.

Sorodna novica Britanski kirurg, ki je septembra delal v Gazi: Najpretresljivejši so bili streli v glave otrok

Poročilo priznane organizacije za zaščito človekovih pravic prikazuje popolnoma drugačno sliko ravnanj Izraela v Gazi, kot jo je ta teden predstavilo zunanje ministrstvo ZDA. Washington, glavni podpornik Izraela, namreč trdi, da Izrael ni kršil ameriške zakonodaje na področju omogočanja dobave humanitarne pomoči, čeprav se je iztekel 30-dnevni rok, ki so ga ZDA postavile Izraelu za omogočanje večje dobave pomoči v Gazi. V nasprotnem primeru naj bi Izraelu grozilo zmanjšanje ameriške vojaške pomoči, kar se ni zgodilo.

Načrtno uničenje z namenom preprečitve vrnitve Palestincev

V skladu z mednarodnim pravom mora Izrael kot okupacijska sila v Gazi omogočiti vrnitev razseljenih ljudi na svoje domove na območjih, kjer se sovražnosti končajo.

A Izrael dela ravno obratno. Po poročilih je velike dele Gaze spremenil v nenaseljiva območja. Izraelska vojska namerno uničuje ali poškoduje civilno infrastrukturo, vključno s šolami in verskimi ali kulturnimi ustanovami, tudi po prekinitvi sovražnosti na območju.

HRW dodaja, da bi trajna razselitev civilistov z namenom ustvariti vojaške tamponske cone znotraj Gaze pomenila etnično čiščenje. Tudi izraelski časopis Harec je izraelsko kampanjo na severu označil za "etnično čiščenje".

Zaradi izraelske kampanje na severu Gaze in evakuacije več sto tisoč Palestincev z območja se širijo opozorila, da Izrael pripravlja teren za vrnitev judovskih naseljencev na okupirano območje.

Tiskovni predstavnik izraelske vojske Icik Koen je dejal, da se nihče, ki bo zapustil sever, tja ne bo mogel vrniti, poroča Al Džazira.

Združeni narodi ocenjujejo, da na severu Gaze živi še od 69.000 do 100.000 ljudi.

Razseljeni Palestinci v mestu Gaza po begu s severa okupiranega območja. Foto: Reuters
Razseljeni Palestinci v mestu Gaza po begu s severa okupiranega območja. Foto: Reuters

Odbor ZN-a: Metode Izraela ustrezajo značilnostim genocida

Vojne metode, ki jih uporablja Izrael na območju Gaze, "ustrezajo značilnostim genocida", je sporočil posebni odbor Združenih narodov, ki že desetletja preiskuje izraelske prakse, ki vplivajo na pravice na zasedenih palestinskih ozemljih. Odbor je Izrael obtožil, da uporablja stradanje kot metodo vojne.

Odbor v novem poročilu, ki zajema obdobje od napada Hamasa na Izrael in začetka izraelskega bombardiranja oktobra lani do julija, opozarja na "množične civilne žrtve in smrtno nevarne razmere, ki so namerno vsiljene Palestincem".

"Z obleganjem Gaze, oviranjem dostopa humanitarne pomoči, ob ciljanih napadih in ubijanju civilistov in humanitarnih delavcev, Izrael kljub večkratnim pozivom ZN-a, zavezujočim ukazom haaškega Meddržavnega sodišča in resolucijam Varnostnega sveta namerno povzroča smrt, lakoto in resne poškodbe," so zapisali pri odboru.

Izrael je obtožil, da "uporablja stradanje kot metodo vojne in izvaja kolektivno kaznovanje palestinskega prebivalstva", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V poročilu je še predstavljeno, kako je izraelsko obsežno bombardiranje v Gazi zdesetkalo osnovne storitve in sprožilo okoljsko katastrofo s trajnimi vplivi na zdravje.

Izrael samo do februarja odvrgel 25.000 ton razstreliva

Do februarja letos so izraelske sile na območju Gaze uporabile več kot 25.000 ton razstreliva, kar je "enakovredno dvema jedrskima bombama", poudarja poročilo.

Odbor je še dejal, da je "globoko zaskrbljen zaradi uničenja civilne infrastrukture brez primere in visokega števila smrtnih žrtev v Gazi", kjer je bilo po danes objavljenih podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje od začetka vojne ubitih najmanj 43.736 ljudi, ranjenih pa 103.370.

Visoko število smrtnih žrtev sproža resne pomisleke glede izraelske uporabe sistemov s pomočjo umetne inteligence v svojih vojaških operacijah, opozarja v poročilu.

Odbor ZN-a je tudi opozoril na obveznosti drugih držav, da nujno ukrepajo za zaustavitev prelivanja krvi, ob tem pa dejal, da "druge države niso pripravljene poklicati Izraela na odgovornost in mu še naprej zagotavljajo vojaško in drugo podporo", še poroča AFP.