Dokumenti so nastali na podlagi podatkov panamske družbe za registracijo podjetij Mossack Fonseca. Foto: TV Slovenija
Dokumenti so nastali na podlagi podatkov panamske družbe za registracijo podjetij Mossack Fonseca. Foto: TV Slovenija

Gre za podatke okoli 360.000 podjetjih in posameznikih z računi v Panami, Britanskih Deviških otokih, Bahamih, Sejšelih in Samoi. Pregledno urejena baza za lažji dostop do informacij vsebuje 11,5 milijona dokumentov, ki jih je novinarjem predala neznana oseba iz panamskega pravniškega podjetja Mossack Fonseca, ki registrira tovrstna podjetja.

Baza podatkov dostopna na spletni strani: https://offshoreleaks.icij.org/

ICIJ, v katerem deluje skoraj 400 novinarjev iz okoli 80 držav, ni objavil vseh dokumentov, temveč le tiste, ki so v interesu javnosti. "Panamski dokumenti razkrivajo temeljne krivice in neenakosti, ki jih je ustvaril sistem davčnih oaz," je sporočil konzorcij.

Baza podatkov vsebuje informacije o skoraj 320.000 entitetah v davčnih oazah iz več kot 200 držav, ki segajo od leta 2015 nazaj za 40 let. ICIJ pri tem opozarja, da obstajajo tudi legitimne uporabe davčnih oaz in zato noče trditi, da je vsako podjetje ali posameznik s seznama avtomatično kršil zakon. Številna podjetja in osebe imajo podobna imena.

Na seznamu je 50 naslovov posameznikov in podjetij, ki imajo račune v davčnih oazah. Podjetij je 21, posameznikov z računi pa 58. Največ jih je povezanih s podjetjem UPC Consulting.

Zaradi afere panamskih dokumentov je odstopil islandski premier Sigmundur David Gunnlaugsson. V dokumentih pa naj bi bilo zaslediti še imena, kot so filmski zvezdnik Jackie Chan in nogometaš Lionel Messi, ukrajinski predsednik Petro Porošenko, ruski predsednik Vladimir Putin, ubiti libijski vodja Moamer Gadafi ter vrsta drugih politikov, kot so argentinski predsednik Mauricio Macri, nekdanji britanski poslanec Michael Mates in sodelavec nekdanjega grškega premierja Antonisa Samarasa Stavros Papastavru. Omenjeno je tudi ime kitajskega predsednika Ši Džinpinga.