Aretacija Hazareja je sprožila spontane proteste po vsej državi. Foto: EPA
Aretacija Hazareja je sprožila spontane proteste po vsej državi. Foto: EPA
Anna Hazare
Hazare zahteva ostrejšo zakonodajo proti korupciji. Foto: EPA

74-letni Anna Hazare je bil prijet in zaprt v torek, nekaj ur pred načrtovano gladovno stavko, saj ni hotel privoliti v policijske pogoje za svoj javni protest.

To je sprožilo proteste po vsej državi in stisnilo v kot vlado premierja Manmohana Singha, ki je nato popustila in aktivistu dovolila, da v parku organizira svojo gladovno stavko.

"Nihče od nas na to ne gleda kot na zmago," je dejala nekdanja policijska častnica Kiran Bedi, ki zaradi svojega boja proti korupciji uživa velik ugled v javnosti in je pomagala posredovati v pogajanjih med oblastmi in Hazarejem.

"Ne igramo se. To delamo zato, da bi se država premaknila naprej," je dejala Bedijeva, ki je tudi sama za kratek čas okusila bivanje za rešetkami.

Pod pritiski tisočih protestnikov je indijska vlada klonila in bila prisiljena izpustiti Hazareja, ki pa je zavrnil odhod na prostost, dokler mu ne dovolijo voditi javnega protesta.

Z brezzobo zakonodajo nad korupcijo
Objavo dogovora so množice pred zapora pozdravile z navdušenjem. Najprej so oblasti vztrajale pri tem, da Hazare gladovno stavka tri dni, vendar so pozneje privolile v njegovo zahtevo po 14-dnevni stavki.

Hazare, ki številne spominja na očeta indijske neodvisnosti Mahatmo Gandija, je postal trn v peti vladajoče Kongresne stranke aprila, ko je prav tako gladovno stavkal, zaradi namere oblasti, da uvede ombudsmana za boj proti korupciji, kar pa je po mnenju aktivistov le pesek v oči javnosti, saj gre za brezzobo zakonodajo.

Iz nje bi bili namreč izvzeti premier in sodniki, kar je po mnenju aktivistov nesprejemljivo, a vlada trdi, da bi v nasprotnem primeru sledilo omajanje avtoritete oblasti.

Hazare tudi zahteva, da bi lahko ombudsman preiskal poslance, ki v zameno za podkupnino glasujejo ali postavljajo vprašanja v parlamentu.

Čeprav se je moralo v tretjem največjem azijskem gospodarstvu zaradi korupcije v zadnjem letu od položaja posloviti več direktorjev podjetij, politikov, sodnikov in ministrov, korupcija še vedno prežema vse sloje prebivalstva, Indija pa na lestvici najbolj skorumpiranih držav, ki jo pripravlja Transparency International, zaseda 87. mesto.