Foto:
Foto:
Britanska mornarica uri iraške rečne patrulje.

Namestnik poveljnika iranskih oboroženih sil je povedal, da bodo Britance izpustili, če se bo izkazalo, da niso imeli prikritih namenov.

Vir iz iranskega zunanjega ministrstva je zanikal poročanje iranske televizije, da bodo kazensko preganjali osem Britancev, ki so jih zajeli včeraj, ko naj bi zapluli v iranske ozemeljske vode, saj jih še vedno zaslišujejo.

Britanci niso navadni vojaki?
Iranska televizija je tudi poročala, da britanski vojaki, ki jih je zajel Iran, niso bili navadni vojaki, saj so imeli pri sebi posebno opremo. Televizija je prikazala tudi posnetke, na katerih imajo britanski vojaki zavezane oči. Ob tem so navedli poročanje nekega iranskega uradnika, ki je povedal, da so pri Britancih našli opremo, ki kaže na to, da ne gre za regularno vojsko.

Britanske oblasti so že zahtevale pojasnilo Teherana. Predstavnik vlade je dejal, da bo moral Iran prej ali slej odgovoriti na njihova vprašanja.

Pogajanja v teku
Britanski diplomati se sicer z iranskimi oblastmi pogajajo o izpustitvi zajetih britanskih vojakov. Predstavnik britanskega veleposlaništva v Teheranu je dejal, da želijo najti hitro rešitev neljubega zapleta, ki ga je označil za nesrečno pomoto.


Šat Al Arab
- Reka je dolga 193 kilometrov, nastane pa ob združitvi Evfrata in Tigrisa.
- Leta 1639 je bila predmet perzijsko-otomanske pogodbe.
- Južni del je obenem meja med Irakom in Iranom.
- Je pomembna trgovska pot za obe državi.
- Predmet spora med Irakom in Iranom vse od leta 1935.
- Nadzor nad reko je bil eden od razlogov za iransko-iraško vojno leta 1980.

Nesrečna pomota
Obrambno ministrstvo je sporočilo, da so bila tri vojaška plovila na poti iz Um Kasra v Basro, pri tem pa so nehote zašla čez iraško-iransko mejo, ki teče po sredini reke Šat Al Arab.

Iranska mornarica je včeraj prestregla tri britanska vojaška plovila, ki so zaplula v njihove ozemeljske vode, osem vojakov pa aretirala in jih zaslišala. Britanske ladje sicer pomagajo uriti iraške rečne patrulje.