Po pogajanjih na Dunaju naj bi Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) predlagala, da naj bi iranski uran bogatili v Franciji in Rusiji. Generalni direktor IAEA-ja Mohamed El Baradej je bil po pogovorih, ki so bili po njegovih besedah "zelo konstruktivni", optimističen. "Posredoval sem osnutek dogovora, ki po moji oceni predstavlja uravnotežen pristop do tega, kako naprej," je dejal.
Iran v Francijo - da ali ne?
V skladu z dogovorom bi Teheran uran pošiljal IAEA-ju, ta pa bi ga posredoval Rusiji. V Rusiji obogateni uran bi bil vrnjen IAEA-ju, nato pa poslan v Francijo, ki ima potrebno tehnologijo za dodajanje "celičnih elementov", potrebnih za iranski reaktor. Iran bi tako dobil dovolj obogatenega urana za svoje raziskovalne reaktorje, na pa dovolj za izdelavo jedrskega orožja, kar bi odpravilo strah Zahoda, da se želi islamska republika dokopati do orožja.
V ponedeljke začeti pogovori so se zapletli, ko je Teheran odločno sporočil, da ne želi, da bi bila Francija del kakršnega koli dogovora. O bogatenju urana za Iran v tujini se je šesterica držav (poleg Rusije, ZDA, in Francije še Velika Britanija, Kitajska in Nemčija) s Teheranom načelno dogovorila v Ženevi 1. oktobra. El Baradej ni razkril, ali je Iran dokončno privolil v vlogo Francije v postopku.
Več znanega v petek
Vodja iranske delegacije Ali Asgar Soltanieh je dejal, da bo Iran lahko prišel do goriva za svoj raziskovalni reaktor, v katerem proizvajajo izotope za zdravstvene namene, kot je zdravljenje raka. "Vse podrobnosti bodo razkrite v petek," je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje