Na nedeljskih in ponedeljkovih lokalnih ter parlamentarnih volitvah bodo volivci lahko izbirali med 158 različnimi strankami, prave možnosti za premierski položaj pa imata dva politika. Medtem ko se vodja desne sredine Silvio Berlusconi obnaša, kot da bi že osvojil svoj tretji premierski mandat, je vodja leve sredine in njegov najresnejši tekmec Walter Veltroni medijskega mogotca obtožil, da "ni državnik" in je v preteklosti slabo vodil italijansko gospodarstvo. Pri tem se je skliceval na podatke OECD-ja, da je Italija v letih med 2001 in 2006, ko jo je vodil Berlusconi, zastala.
Šepajoče italijansko gospodarstvo
Gospodarstvo je bilo glavna tema predvolilnega boja. Vendar med gospodarskima programoma vodilnih kandidatov ni velike razlike. Oba obljubljata nižje davke in manjšo javno porabo. Njuna programa pa utegnejo resno ogroziti slabe gospodarske razmere v Italiji. Mednarodni denarni sklad je napovedal, da bo letošnja gospodarska rast v Italiji z 0,3 odstotka rekordno nizka. Še dodatno naj bi se povečal proračunski primanjkljaj, visoka nezaposlenost, premalo kvalificirana delavna sila, neučinkovita javna uprava, zastarela infrastrukrura in vedno starejše prebivalstvo pa ne napovedujejo rožnate prihodnosti.
- voditelj stranke Ljudstvo svobode
- trikratni premier; edini, ki se je obdržal cel mandat (2001-2006)
- pravnik, medijski mogotec, lastnik nogometnega kluba AC Milan
- poročen, oče petih otrok
- žena zahtevala javno opravičilo zaradi "hvaljenja" o osvajanju žensk
- voditelj Demokratske stranke
- nekdanji član komunistične stranke, pozneje levi demokrat, nekdanji rimski župan (2001-2008)
- novinar s slovenskimi koreninami
- poročen, oče dveh otrok
Razlika v slogih, ne programu
Če ni večjih razlik med volilnima programomaa kandidatov, pa to zagotovo ne velja za njune osebnosti in (političen) slog. Berlusconi, 71-letni medijski mogotec in z 9,4 milijarde dolarjev premoženja tretji najbogatejši Italijan, nastopa zelo teatralno, medtem ko se 52-letni Veltroni - njegova mati je bila Ivanka Kotnik, hči veleposlanika Kraljevine Jugoslavije v Vatikanu - primerja z demokratskim predsedniškim kandidatom Barackom Obamo in se zgraža nad Berlusconijevimi "klovnskimi vložki", kot je njegova gesta z dvignjenima prstoma nad glavo španskega premierja na evropskem vrhu leta 2002.
Berlusconi vodi, a presenečenje ni izključeno
Že 62. volitve v 63 letih so bile razpisane potem, ko je bila Romanu Prodiju januarja izglasovana nezaupnica v italijanskem senatu, kjer je imel majhno večino. Javnomnenjske raziskave so pred dvema tednoma - takrat so lahko opravili zadnje ankete -Berlusconiju dajale od pet- do 10-odstotno prednost Berlusconiju. A okoli 15 odstotkov (po nekaterih anketah celo 30) neodločenih volivcev bi lahko tehtnico nagnilo na stran Veltronija.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje