Štirje pripadniki ujgurske etnične manjšine na Kitajskem so bili v zaporu za teroristične osumljence v Guantanamu na Kubi zaprti sedem let, zdaj pa so prispeli na otočje v Atlantsken oceanu, kjer bodo po besedah tamkajšnjega premierja Ewarta Browna najprej ostali kot begunci in nato lahko zaprosili za državljanstvo.
Brown je pojasnil, da so se z ameriškimi oblastmi o sprejetju zapornikov dogovarjali mesec dni in da pri tem niso videli varnostnih zadržkov, saj so ameriški pravosodni organi zagotovili, da ne gre za teroriste.
Velika Britanija, ki je pristojna za obrambno in zunanjo politiko Bermudov, je z odločitvijo svojega čezmorskega ozemlja nezadovoljna in zahteva pojasnila. V Londonu pravijo, da se Bermudi lahko odločijo za namestitev beguncev, a bi se morali o tem vseeno posvetovati z britansko vlado.
V Guantanamu je ostalo zaprtih še 17 Ujgurov in preostalih 13 naj bi jih sprejel otok Palau, ki priznava Tajvan in ne Kitajske. V Pekingu so zaradi odločitve ZDA že izrazili protest in vztrajajo, da bi se morali vsi vrniti v domovino.
Kitajska protestira
Ker Kitajska zaprte Ujgure obravnava kot teroriste, jih ZDA ne morejo izročiti Pekingu. Ta je vsem državam, ki jih bodo pripravljene sprejeti, zagrozil z diplomatskimi posledicami. Leta 2006 je pet Ujgurov sprejela Albanija, ki pa jih zaradi posledičnih težav s Kitajsko noče več sprejemati.
Ameriške oblasti so sporočile, da se bodo redno seznanjale o statusu nekdanjih zapornikov, ki ne bodo imeli pravice vstopa v ZDA brez dovoljenja. Eden izmed Ujgurov je ob prihodu na Bermude zahvalil za sprejetje in dejal: "Pustili ste, da odzvanja svoboda."
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje