Italijanska vlada je tudi napovedala, da bodo komisijo, ki preverja prošnje za pridobitev statusa zaščitene osebe, preselili iz Gorice.
Goriška podoba je znana: z mrazom so se prebežniki z bregov Soče in mestnih parkov preselili v predor pod goriškim gradom. "Nimam prijateljev, nimam hrane in tudi ne denarja. Preselil se bom pred kvesturo, pred sedež policije," je dejal eden izmed pakistanskih prosilcev za azil, ki bo izseljen. V četrtek je bilo v predoru le še 20 ljudi. V petek ga bodo izpraznili in na obeh straneh zaprli z železno ograjo.
V mestu se je razpasla umazana trgovina z ljudmi
V obmejni deželi je okrog 12 tisoč beguncev, s selitvijo jih bo v Gorici ostalo 300. Komisijo, ki letno obravnava tri tisoč prošenj, bodo preselili v Trst in njeno sekcijo v Videm. Vse bolj glasne so trditve, da k tolikšnemu številu tujcev v mestu ob Soči pripomore umazana trgovina z ljudmi. "Vemo, da je to velik posel. Vsak prosilec ob začetku postopka za pridobitev zatočišča Italijo stane več kot 1.200 evrov mesečno," je dejal župan Gorice Rodolfo Ziberna.
Potrditev o organiziranih skupinah, ki naj bi služile na račun teh revežev, smo iskali tudi pri novem vladnem predstavniku v mestu. "Preiskovali bomo in poskušali razumeti. Trenutno ne morem odgovoriti na vprašanje," pravi Massimo Marchesiello.
Prebežniki se bodo vrnili v predor
Pa bosta nova ukrepa zmanjšala število beguncev v Gorici? Za nevladno organizacijo Skupaj z vami Cassandra Capochiani: "Zagotovo ne! Čez mesec ali dva po božiču se bomo znašli pred enako težavo. Ljudje se bodo vrnili v predor." Na trgu pred njim pa že postavljajo veliko jelko za decembrska praznovanja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje