Posledice izraelskega napada na begunsko taborišče Nusejrat. Foto: EPA
Posledice izraelskega napada na begunsko taborišče Nusejrat. Foto: EPA

Izraelsko brezpilotno letalo je napadlo begunsko taborišče Magazi v osrednji Gazi. Ubit je bil en človek, še trije so bili ranjeni, poroča Al Džazira.

Izrael je ponoči bombardiral tudi bližnji begunski taborišči Bureidž in Nusejrat. V Bureidžu so bili ubiti štirje ljudje, tudi dve deklici. Deklici sta bili del razseljene družine, ki je v taborišče pribežala, potem ko je izraelska vojska bombardirala njihov dom na severu Gaze. Deklici sta bili takrat rešeni izpod ruševin. Njun oče je huje ranjen in je v bolnišnici.

Moški nosi truplo ubitega Palestinca v Han Junisu na jugu Gaze. Foto: Reuters
Moški nosi truplo ubitega Palestinca v Han Junisu na jugu Gaze. Foto: Reuters

V Nusejratu je bilo ubitih šest ljudi, še trije so ranjeni, poroča palestinska tiskovna agencija Vafa, ki dodaja, da so bile žrtve v bombardiranju razkosane.

V izraelskem zračnem napadu na Rafo na jugu Gaze je bil ubit še en človek, več je bilo ranjenih.

V topniškem obstreljevanju soseske mesta Gaza Tufa pa je bilo ranjenih več ljudi.

V soboto zvečer je bilo med drugim več ljudi ubitih v mestu Deir el Bala, v Nusejratu pa je izraelska vojska uničila mošejo.

Nov ukaz, naj prebivalci odidejo

Iz mesta Gaza, natančneje iz soseske Šudžeja, je pobegnilo več sto Palestincev, potem ko je izraelska vojska izdala ukaz za odhod in jim zagrozila z bombardiranjem soseske, poroča Vafa.

Na desetine družin se je peš odpravilo na pot med ruševinami. Ljudje v rokah in na hrbtih nosijo svoje stvari.

Izraelska vojska odredila evakuacijo iz mesta Gaza

Ranjen direktor bolnišnice

Izraelske sile, ki oblegajo in napadajo bolnišnico Kamal Advan v Bejt Lahiji na skrajnem severu Gaze, so v nogo ranile direktorja bolnišnice Husama Abuja Safio.

Direktorja je ranil šrapnel bombe, ki jo je odvrgel izraelski brezpilotni letalnik, medtem ko je preverjal stanje bolnikov v bolnišnici. "Moja poškodba mi je v čast," je dejal Abu Safia.

Izraelska vojska redno obstreljuje bolnišnico. Oktobra so izraelski vojaki vdrli v bolnišnico in pridržali skoraj vse osebje, direktorju pa so ukazali, naj izprazni poslopje, kar je ta zavrnil.

Pozneje je vojska ubila direktorjevega sina v napadu z brezpilotnim letalnikom na bolnišnico. Direktor je napad označil za maščevanje, ker ni želel zapustiti bolnišnice in bolnikov.

Posledice izraelskega napada na mošejo Al Faruk v begunskem taborišču Nusejrat. Foto: Reuters
Posledice izraelskega napada na mošejo Al Faruk v begunskem taborišču Nusejrat. Foto: Reuters

Protesti za dogovor o izpustitvi ujetnikov

V več izraelskih mestih se je v soboto na ulicah znova zbralo več tisoč protestnikov, ki so zahtevali čim hitrejšo sklenitev dogovora o izpustitvi ujetnikov iz Gaze.

Izraelski vladi med drugim očitajo, da namerno zavlačuje vojno in s tem ogroža življenja talcev, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Med lanskim napadom na jugu Izraela je palestinsko gibanje Hamas zajelo 251 ljudi, od katerih jih 97 še vedno zadržuje v Gazi, vključno s 34, ki naj bi bili po podatkih izraelske vojske mrtvi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nekaj talcev je v Gazi ubila izraelska vojska.

Protest v Tel Avivu. Foto: Reuters
Protest v Tel Avivu. Foto: Reuters

Hamas: V Izraelskem napadu ubita ujetnica

Medtem je oboroženo krilo Hamasa sporočilo, da je bila v izraelskem zračnem napadu na severu Gaze ubita ujetnica.

Tiskovni predstavnik Brigad Izedin Al Kasam Abu Obeida je v soboto zvečer sporočil, da so po več tednih spet vzpostavili stik z ljudmi, ki so zadrževali ujetnico, ter ugotovili, da je bila ta ubita. Izraelska vojska je sporočila, da ne more ne potrditi ne zanikati poročil o smrti ujetnice.

Obeida ni podal več podrobnosti o identiteti ujetnice ali času njene smrti in načinu, kako je bila ubita. Pri tem je opozoril, da je ogroženo življenje še ene ujetnice. Poudaril je, da so za življenja izraelskih ujetnikov v Gazi "v celoti odgovorni" izraelski premier Benjamin Netanjahu in vodje izraelske vojske.

Hebron: Judovski naseljenci napadli vojsko in Palestince

V Hebronu na okupiranem Zahodnem bregu pa je v soboto izbruhnilo nasilje med judovskimi naseljenci in izraelskimi okupacijskimi silami, ko so skušali naseljenci prečkati vojaško točko v območje mesta, kamor naseljenci ne smejo. Več izgrednikov je pljuvalo v izraelske varnostne sile.

Izraelski časnik Harec in palestinski mediji pa so poročali, da so protestniki v hiše in trgovine Palestincev metali kamenje.

V območje mesta okoli obzidanega dela, v katerem v palestinskih domovih živijo judovski naseljenci, je skušalo vdreti okoli 500 naseljencev. Več so jih aretirali.

Incident se je zgodil v času judovskega romanja v Hebronu, ki tradicionalno privabi več tisoč Judov z vsega sveta.

Hebron, v celoti pod izraelsko okupacijo od leta 1967, je od leta 1998 razdeljen na del, ki ga delno nadzorujejo Palestinci, in del, ki je pod nadzorom Izraela. Zaradi prisotnosti naseljencev in vojakov so morali številni Palestinci v središču mesta zapustiti svoje trgovine in domove.

Močno je omejena tudi svoboda gibanja Palestincev na tem območju. Na nekatere ceste Palestinci ne smejo niti stopiti.