Foto:
Foto:
Zid, ki ga na Zahodnem bregu gradi Izrael, otežuje življenje Palestincev.
Izraelci trdijo, da se je zaradi varnostnega zidu zmanjšalo število palestinskih samomorilskih napadov.
Palestinci se zaradi varnostnega zidu ne morejo več svobodno gibati.


Po mnenju sodišča bi lahko bila zgraditev trajnega zidu enakovredna priključitvi palestinskih ozemelj.

Zid in varnostni režim bi močno ovirala pravico Palestincev do samouprave. Sodišče je tudi presodilo, da izraelske naselbine na zasedenih ozemljih kršijo mednarodno pravo.

Zid bi moral biti porušen
Sodišče je zahtevalo, da Izrael poruši zid, ki na Zahodnem bregu omejuje na tisoče Palestincev. Meddržavno sodišče je od ZN-a tudi zahtevalo, da ukrepa in Izraelu prepreči gradnjo zidu na Zahodnem bregu in na območju vzhodnega Jeruzalema ter izplača nadomestila oškodovanim prebivalcem.

Palestinski predsednik Jaser Arafat je razsodbo označil kot zmago za svoje ljudstvo, Izrael pa odločitve ne bo upošteval. Po mnenju oblasti je zid nujen, saj zagotavlja varnost pred skrajneži.

EU podpira mnenje sodišča
Evropska komisija je sporočila, da odločba sodišča v Haagu potrjuje mnenje EU-ja, da je gradnja varnostnega zidu nezakonita. Ob tem je EU pozval Izrael, naj odstrani zid na zasedenih palestinskih ozemljih in v vzhodnem Jeruzalemu.

Varovanje pred napadi
Izrael je začel graditi varnostni zid, da bi s tem preprečil samomorilske napade palestinskih skrajnežev na izraelske vojake in civiliste. V napadih Palestincev od začetka druge palestinske vstaje jeseni leta 2000 je umrlo že več kot 800 Izraelcev.

Izraelsko obrambno ministrstvo je pred kratkim objavilo poročilo, v katerem navaja, da se je zaradi varnostnega zidu znantno zmanjšalo število samomorilskih napadov na Izraelce.

Težave Palestincev
Generalna skupščina Združenih narodov je meddržavno sodišče v Haagu zaprosila, naj odloči o zakonitosti izraelske gradnje varnostnega zidu, saj po mnenju Palestincev zid gradijo na ozemljih, ki sestavljajo prihodnjo neodvisno palestinsko državo.

Reševanje sporov
Svetovno sodišče oz. Meddržavno sodišče je bilo ustanovljeno leta 1946, da bi posredovalo v sporih med državami in podalo mnenje o vprašanjih, ki so povezana s spoštovanjem mednarodnega prava.