Predtem je Tokio zanikal resničnost ruskih obtožb in Moskvi očital, da so diplomatu zavezali oči, ga priklenili, da se ni mogel premikati, in ga nato na neprimeren način zasliševali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Diplomat Tacunori, ki deluje v mestu Vladivostok na ruskem Daljnem vzhodu, je bil označen za nezaželeno osebo "zaradi nezakonitih obveščevalnih dejavnosti", je novinarjem povedal visoki predstavnik japonske vlade Hirokazu Macuno, pri čemer se je skliceval na navedbe ruskega zunanjega ministrstva.
"Japonskemu diplomatskemu predstavniku so zavezali oči, pritisnili na roke in glavo, tako da se med pridržanjem ni mogel premikati, nato pa so ga zasliševali in pri tem tudi ustrahovali," je dejal Macuno in poudaril, da Japonska "odločno protestira proti tem neverjetnim dejanjem".
Macuno je ob tem tudi zanikal ruske obtožbe o vohunjenju. Pridržani diplomat je bil sicer izpuščen in bo do srede zapustil Rusijo, poroča AFP.
Japonska je na zagovor poklicala ruskega veleposlanika in "zahtevala uradno opravičilo" za ravnanje z diplomatom, saj so pri tem po Macunovih besedah kršili Dunajsko konvencijo o konzularnih odnosih.
Ruska varnostna služba FSB je predtem sporočila, da je bil japonski diplomat pridržan, ker je "v zameno za denar prejemal zaupne informacije o sodelovanju Rusije z drugo državo v azijsko-pacifiški regiji". FSB je tudi razposlal kratek videoposnetek, na katerem naj bi diplomat priznal, da je kršil ruske zakone, in sporočil, da je Moskva po diplomatskih poteh vložila protest pri Tokiu.
Japonska je imela že pred februarsko rusko invazijo v Ukrajini zapletene odnose z Rusijo, obe strani pa še vedno nista podpisali mirovne pogodbe, ki je bila sklenjena po drugi svetovni vojni. Poskuse, da bi to storili, med drugim ovira dolgotrajen spor med državama glede Kurilskih otokov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje