Veliko jabolko je doživelo prvo stavko v javnem prometu po 25 letih. Foto: EPA
Veliko jabolko je doživelo prvo stavko v javnem prometu po 25 letih. Foto: EPA
Napis na vhodu v postajo podzemne želenice
Zaradi stavke so zaprli postaje podzemne železnice. Foto: EPA

Prva takšna stavka po letu 1980 bi po mnenju analitikov lahko stala tudi do 400 milijonov dolarjev na dan, sedem milijonov ljudi pa si bo moralo poiskati drug način prevoza. Takratna stavka je trajala kar 11 dni.

Predsednik sindikata TWU Roger Toussaint je po propadlih pogajanjih o kolektivni pogodbi dejal, da imajo delavci dovolj nespoštovanja. Sindikat opozarja, da je MTA s prodajo nepremičnin in z višjimi cenami prevozov zaslužil 1,5 milijarde dolarjev, zato si želijo, da bi se to odražalo tudi pri plačah. Delavci so nezadovoljni tudi s predlogom dviga najnižje starostne meje za upokojitev s 55 na 62 let.

Družba za javni prevoz MTA je že zagrozila s tožbo, saj naj bi t. i. Taylorjev zakon prepovedoval stavke javnih delavcev. Zakon za vsak dan nezakonite stavke predvideva kazen v višini dvodnevnega plačila.

Župana Michaela Bloomberga je odločitev sindikata razjezila. "Roger Toussaint in TWU sta se odločila za nezakonit in graje vreden ukrep. Zaradi svojih sebičnih razlogov se je vodstvo sindikata odločilo, da so njegove zahteve pomembnejše od zakonov, mesta in ljudi, ki jim služijo," je dejal.