Nacionalna fronta je Le Pena zaradi neprimernih izjav izključila leta 2015. Foto: Reuters
Nacionalna fronta je Le Pena zaradi neprimernih izjav izključila leta 2015. Foto: Reuters
Eden od protestov proti Jean-Mariu Le Penu in Nacionalni fronti. Foto: Reuters

"Sprejemamo Jean-Marie Le Pena v trenutku revolucionarnih sprememb v Evropi," so zapisali na spletni strani stranke in Le Penovo pridružitev označili za zgodovinski dogodek.

89-letni evropski poslanec in nekdanji predsednik FN-ja je potrdil pridružitev zavezništvu, ni pa želel tega komentirati.

V zavezništvu so nemška neonacistična stranka NPD, italijanska neofašistična stranka Nova sila in češka skrajno desna stranka DSSS. Člani zavezništva, ki so izvoljeni v Evropski parlament, so tam kot samostojni poslanci. Le Pen se sicer prihodnje leto ne namerava potegovati za nov mandat v Evropskem parlamentu.

FN je članica drugega evropskega gibanja MENL, v katerem so še avstrijski Svobodnjaki in italijanska Liga.

Izključen zaradi skrajnih izjav
Skrajno desna Nacionalna fronta, ki jo zadnja leta vodi Le Penova hči Marine (začasno je z vrha odstopila med lanskimi volitvami), je svojega ustanovitelja maja 2015 najprej suspendirala, nato pa izključila, ker je večkrat zmanjševal pomen holokavsta in hvalil francoski režim, ki je med drugo svetovno vojno sodeloval z nacisti.

Nekdanji predsednik se je na to odločitev pritožil.

Prizivno sodišče v Versaillesu je februarja odločilo, da Le Pen kljub izključitvi iz FN ostaja častni predsednik stranke. Marca so na kongresu FN-a s spremembo statuta ukinili položaj častnega predsednika, ki ga je tako izgubil tudi Le Pen.