Južnoosetijski parlament je mednarodno skupnost pozval k priznanju neodvisnosti, saj, kot trdijo, imajo za to vse potrebne pogoje in lastnosti suverene države. "Kosovski precedens nas je spodbudil, da si še dejavneje prizadevamo za naše pravice," je dejal tiskovni predstavnik separatističnega voditelja Edvarda Kokoitija.
V resoluciji, ki jo je sprejel parlament, piše, da je kosovska neodvisnost ustvarila precedens, ki kaže na to, da si pokrajine, ki želijo neodvisnost, zaslužijo priznanje. Ob razglasitvi neodvisnosti Kosova so zahodni voditelji sicer izrecno poudarili, da je Kosovo primer sui generis in ne predstavlja precedensa za druge separatistične pokrajine na svetu, a v Južni Osetiji menijo, da je to hipokrizija.
Južna Osetija je odcepitev od Gruzije razglasila v začetku 90. let in iz pokrajine pregnala gruzijske sile, vendar njene neodvisnosti ni priznal še nihče, tudi njihova glavna zaveznica Rusija ne. Okoli 50.000 prebivalcev ima ruske potne liste, uporablja rubelj in je za preživetje v marsičem odvisno od Rusije. Južnoosetijci so na referendumu že večkrat potrdili odcepitev od Gruzije, a Tbilisi tega ni nikoli priznal.
Niz separatističnih teženj
Južna Osetija ni osamljen primer na ozemlju nekdanje Sovjetske zveze, saj se za priznanje v 90. letih razglašene, a ne priznane, neodvisnosti trudijo tudi azerbajdžanska pokrajina Gorski Karabah, moldavska pokrajina Pridnestrje in še ena gruzijska pokrajina Abhazija, kjer so že napovedali, da bodo tudi sami kmalu sprejeli resolucijo s pozivom za priznanje neodvisnosti.
Vse omenjene pokrajine uživajo podporo in pomoč Rusije, ki je zahodne države pred priznanjem neodvisnosti Kosova opozarjala, da ima to lahko neslutene posledice za številne regije po svetu.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje