Stavka nemških strojevodij, ki se je v tovornem prometu začela v sredo ob 15. uri, se širi tudi na potniški promet in naj bi trajala do ponedeljka do 4. ure. Prizadela bo tako medkrajevni kot mestni železniški promet, saj sovpada s prireditvami ob praznovanju 25. obletnice padca berlinskega zidu, ko se v nemški prestolnici pričakujeta celo dva milijona obiskovalcev.
Rezervni scenarij
V Deutsche Bahnu, kjer naj bi imeli od 50 do 60 milijonov evrov škode, so sestavili rezervni scenarij, po katerem naj bi uporabnikom zagotovili vsaj okoli tretjino načrtovanih storitev, v tovornem prometu pa okoli polovico prevozov. Vendar pa ob tem v družbi opozarjajo na dolge zamude.
Stavka ne prinaša zgolj nevšečnosti potnikom, ampak bi bilo lahko zaradi vključenosti tovornega prometa močno prizadeto tudi nemško gospodarstvo, ki se že tako spopada s kar nekaj izzivi. Predstavniki najmočnejšega evropskega gospodarstva že opozarjajo na negativne posledice stavke, zaradi katerih bi lahko prišlo do izpadov oziroma motenj v dobavnih verigah, še posebej v ključnih sektorjih, kot so avtomobilska, jeklarska in kemijska industrija.
Višje plače, krajši delovnik
S stavko si želijo strojevodje izbojevati pet odstotkov višje plače in za dve uri krajši delovni teden, zastopati pa želijo tudi druge zaposlene na železnicah, ki jih je doslej zastopal večji železniški sindikat EVG.
Ker strojevodje z delodajalcem ne najdejo kompromisa, izmenjujejo pa si tudi ostre besede, so stavke v zadnjih tednih že večkrat ohromile železniški promet. Gre tako že za šesto sindikalno akcijo proti Deutsche Bahnu od septembra. Nazadnje so sredi oktobra organizirali dvodnevno stavko v potniškem prometu, ki je potekala po celi državi, stavkali pa so že tudi v tovornem prometu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje