Nekdanji igralec in zdajšnji guverner Kalifornije si je v dveh letih pridobil visoko podporo volivcev, zato ga ponovna izvolitev ne skrbi. Foto: EPA
Nekdanji igralec in zdajšnji guverner Kalifornije si je v dveh letih pridobil visoko podporo volivcev, zato ga ponovna izvolitev ne skrbi. Foto: EPA
Padli lobist Jack Abramoff
Abramoff je veljal za enega najmočnejših ljudi v Washingtonu, zaradi goljufij, zarote in izmikanja davščinam pa je moral za 5 let in 10 mesecev v zapor. Foto: EPA
Tom DeLay
Afera z nekdanjim vodjem republikanske večine v predstavniškem domu je zamajala celoten vrh republikanske stranke. Foto: EPA
Hillary Clinton
Clintonova (demokratka) naj bi brez težav zadržala senatorski sedež v New Yorku. Foto: EPA
George Pataki
Pataki (republikanec) ne bo več guverner New Yorka, imel pa naj bi resne namene s predsedniško kandidaturo leta 2007. Foto: EPA

Demokrati imajo na torkovih volitvah prvič po letu 1994 možnost osvojiti 435-članski predstavniški dom, spodnji dom ameriškega kongresa. V dozdajšnjem 109. sklicu kongresa republikanci zasedajo 231 sedežav, demokrati pa 201.

Čeprav je vsakega dozdajšnjega kongresnika glede na izkušnje zelo težko izriniti s položaja, saj ima na voljo veliko več denarja in medijske propagande, pa predvolilne raziskave kažejo, da bo demokratom uspelo izkoristiti krizo v republikanski stranki, katere položaj so ob sicer ugodnih gospodarskih kazalnikih zamajali vojna v Iraku, dvomljivi protiteoristični ukrepi, posredovanje pri odpravljanju posledic orkana Katrina in številne afere v vrhu stranke.

Načete republikanske trdnjave
Demokrati potrebujejo najmanj 15 novih članov predstavniškega doma za osvojitev večine, kaže pa, da jih bodo osvojili čez 20. Sedež se jim tako nasmiha v 50. volilnem okrožju v Kaliforniji, saj volivci še niso pozabili škandala, ko se je lani v zaporu zaradi sprejemanja podkupnine znašel dotedanji republikanski kongresnik Randall Harold Cunningham.

Tudi 16. okrožje na Floridi, od koder je prihajal Mark Foley, ki je pred časom odstopil zaradi spolnega škandala s pošiljanjem e-pošte, bo kot tradicionalna trdnjava republikancev zdaj skoraj zagotovo padlo v roke demokratom. Še eno trdno oporišče republikanskega slončka, zaščitnega simbola republikancev, 18. okrožje Ohia, je še vedno pod vtisom škandala z lobistom Jackom Abramoffom, saj je republikanski kongresnik Bob Ney septembra priznal sprejemanje podkupnine in odstopil. Demokratski osliček ne bi smel imeti pretežkega dela pri osvojitvi sedeža.

Zelo boli tudi napoved republikanskega poraza v 22. okrožju v Teksasu, od koder je bil Tom DeLay, nekoč nedotakljivi vodja republikanske večine v spodnjem domu kongresa in s tem eden najmočnejših mož v stranki. Obtožen je bil pranja denarja, zato je odstopil.

Izid v senatu težko predvidljiv
Tekma za 33 sedežev senata, kolikor se jih bo po koncu šestletnega mandata senatorjev letos izpraznilo, je bolj negotova. Demokrati za osvojitev večine potrebujejo šest novih sedežev, raziskave pa jim dobro kažejo v šestih izmed sedmih najranljivejših republikanskih zveznih državah. To so Ohio, Misuri, Montana, Virginia, Pensilvanija in Rhode Island, vendar pa je razlika med kandidatoma obeh strank le v zadnjih dveh večja kot štiriodstotna možnost napake pri anketiranju.

Guvernerji ključ do Bele hiše
Zelo zanimiva in hkrati pomembna je tudi tekma za guvernerske stolčke. V predsedniški tekmi za Belo hišo, ki bo čez dve leti, bo namreč zelo pomembno, v kateri državi imata ena in druga stranka svoje guvernerje. Letos je v igri 36 izpraznjenih guvernerskih mest. Republikanci poskušajo ohraniti 22 guvernerskih mest, med katerimi je kar devet takšnih, ko prejšni guverner ne kandidira več. Demokrati branijo 14 mest, od tega je le eno izpraznjeno.

Dobro pa jim kaže tudi v New Yorku, Ohiu, Massachusettsu, Coloradu in Arkansasu, kjer so do zdaj vladali republikanski guvernerji. Predvsem Ohio in Colorado sta se poleg Floride in še nekaterih drugih držav do zdaj izkazala za ključni državi v predsedniških tekmah.