Peking želi v skladu z načrti, ki so pricurljali v javnost, v petih letih skleniti varnostne in trgovinske sporazume z desetimi majhnimi otoškimi državami v Tihem oceanu, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Kitajska bi jim ponudila milijone dolarjev pomoči, možnost sklenitve sporazuma o prosti trgovini ter s tem dostop do donosnega kitajskega trga.
Kitajski pa bi ti dogovori ponudili možnosti usposabljanja lokalne policije, sodelovanja pri lokalni kibernetski varnosti, širjenja političnih vezi, izvajanja občutljivega pomorskega kartiranja in boljšega dostopa do naravnih virov.
Osnutek predloga je Kitajska že poslala vladam držav v regiji pred srečanjem zunanjih ministrov, ki bo 30. maja na Fidžiju, poroča AFP.
Na načrte Pekinga sta se že odzvala premierja Avstralije in Nove Zelandije Anthony Albanese in Jacinda Ardern. Avstralija se mora odzvati na poteze Kitajske, ki si prizadeva za krepitev vpliva v regiji, je opozoril Albanese.
Predstavil je načrt Canberre za okrepitev sodelovanja v tihomorski regiji s približno 500 milijoni avstralskih dolarjev pomoči za vojaško usposabljanje, pomorsko varnost in infrastrukturo. Zunanja ministrica Penny Wong je tako že odpotovala na Fidži, da bi predstavila te načrte, poroča AFP.
Jacinda Ardern pa je dejala, da lahko južni Tihi ocean sam poskrbi za svoje varnostne potrebe. "O vsem, kar je povezano z varnostnimi dogovori, smo zelo trdno prepričani, da imamo dovolj sredstev in sposobnosti, da se odzovemo na vse obstoječe varnostne izzive, in Nova Zelandija je to pripravljena storiti," je dejala.
Kitajska je aprila že sklenila obširen varnostni sporazum s Salomonovim otočjem, ki odpira možnost, da Peking v to otoško državo pošlje vojaške sile. To je sprožilo skrb Zahoda, da bi lahko Peking utrdil svojo vojaško prisotnost v južnem Tihem oceanu.
Kitajska trdi, da bo novi vojaški sporazum Pekingu omogočil pomoč južnopacifiški otoški državi, ki leži približno 2000 kilometrov severovzhodno od Avstralije. Druge države pa se bojijo, da bi lahko Kitajski odprl pot za vzpostavitev vojaške prisotnosti v tej državi in širši regiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje