Po Kruljčevi aretaciji naj bi sledile ovadbe še nekaterih hrvaških častnikov in zaposlenih na obrambnem ministrstvu. Foto: www.morh.hr
Po Kruljčevi aretaciji naj bi sledile ovadbe še nekaterih hrvaških častnikov in zaposlenih na obrambnem ministrstvu. Foto: www.morh.hr

Kruljca so v petek prijeli zaradi suma korupcije in goljufij z zemljišči pri Slavonskem Brodu, Josipović pa ga je razrešil po skupnem dogovoru z obrambnim ministrom Davorjem Božinovićem. Njegovo razrešitev je predlagal načelnik glavnega poveljstva hrvaške vojske Drago Lovrić.

Za Kruljca in še pet ljudi je sodišče v Osijeku v soboto odredilo enomesečni pripor. Vsi so osumljeni, da so oškodovali mestni in državni proračun za več kot dva milijona evrov. Zdaj že nekdanji poveljnik kopenskih sil je preiskovalcem dejal, da se ne počuti odgovornega.

Poleg Kruljca so med prijetimi mestni uradniki in podjetniki, tudi nekdanji poslanec vladajočega HDZ-ja Zdravko Sočković, ki vodi podružnico stranke v Brodsko-posavski županiji. Uradniki naj bi omogočili poceni nakup stavbnega zemljišča, ki ga je vlada podarila občini Sibinj pri Slavonskem Brodu.

Za gradnjo cest vključil kar vojsko
Da bi zvišali ceno, so se s Kruljcem dogovorili, da bo vojska zgradila ceste na tem zemljišču, s čimer naj bi dodatno zvišali ceno. V ta namen je Kruljac brezplačno uporabil vojaško mehanizacijo, čeprav ni imel dovoljenja glavnega poveljstva hrvaške vojske in je za najmanj 6,2 milijona kun, to je 840.000 evrov, oškodoval državni proračun.

Kruljac je do zdaj najvišji predstavnik hrvaške vojske, ki so ga aretirali. V hrvaških medijih ima podobo kontroverznega človeka, saj je znan po svojem nasilnem obnašanju in incidentih.

Hrvaško novinarsko društvo je medtem zahtevalo, da državno tožilstvo preveri navedbe, da je pijani Kruljac pred časom v družbi vojaških častnikov grozil, da bo umoril enega najbolj znanih hrvaških novinarjev Draga Hedla iz Osijeka. Omenjeni novinar pri Jutarnjem listu je pisal o vojnih zločinih v vzhodni Slavoniji.