Referendum poteka v štirih srbskih občinah na severu Kosova. V treh občinah - Kosovski Mitrovici, Zvečanu in Zubinem Potoku - se je glasovanje začelo v torek, v Leposaviću pa bo potekalo samo v sredo.
Na referendumu lahko volivci z "da" ali "ne" odgovorijo na vprašanje, ali priznavajo institucije Republike Kosovo, pri čemer naj bi se velika večina izrekla proti.
Kljub snegu je torkovo glasovanje na 82 voliščih potekalo brez večjih težav, volilna udeležba pa je bila 48-odstotna.
Referendum poteka tik pred četrto obletnico razglasitve neodvisnosti Kosova in ne bo imel nikakršnih pravnih posledic.
Srbska vlada kljub nepriznavanju neodvisnosti svoje nekdanje južne pokrajine nasprotuje referendumu, saj bodo z njim po mnenju uradnega Beograda škodili predvsem Srbom, ki živijo v enklavah na jugu Kosova, kot tudi Srbiji in njenim prizadevanjem na poti proti Evropski uniji.
Srbski predsednik Boris Tadić je v torek presodil, da je referendum škodljiv, ko gre za vprašanje interesov države.
Proti referendumu se je izrekla tudi mednarodna skupnost in po mnenju Urada visoke zunanje predstavnice EU-ja Catherine Ashton je mogoče rešitev za "posebno situacijo" na severu Kosova mogoče doseči le skozi "mir, posvetovanja in dialog", ne pa na primer s postavljanjem zapor ali referendumom.
Kosovske oblasti so dale jasno vedeti, da je zanje referendum nezakonit in brez pravnega ali političnega učinka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje