Obenem so predsedniki Evo Morales, Hugo Chavez, Inazio Lula da Silva in Nestor Kirchner v Puerto Iguazu v Argentini zanikali, da je Moralesova odločitev o podržavljanju vseh bolivijskih naravnih virov povzročila hud spor med Bolivijo in Venezuelo kot proizvajalkama ter Argentino in Brazilijo kot vlagateljicama in uvoznicama.
Predsedniki so se v skupni listini po triurnem srečanju strinjali, da mora trgovanje z nafto in s plinom potekati nemoteno še naprej, s čimer želijo pomiriti velike naftne družbe.
Morales je pred dnevi podpisal odlok, po katerem mora državna energetska družba YPFB v pol leta prevzeti večinski delež v vseh tujih naftnih in plinskih družbah v eni izmed najrevnejših držav Latinske Amerike.
Venezuela bo pomagala s svetovalci
Vir pri bolivijski vladi v La Pazu je povedal, da sta brazilski naftni velikan Petrobras in španski Repsol že pripravljena na pogajanja z YPFB-jem o nadaljnjem sodelovanju pri izkoriščanju bolivijskega naravnega bogastva.
Predsednik Morales se sicer zavzema, da bi v prihodnje več dohodkov od naravnih virov lahko prelili v sredstva za socialne programe države. V ta namen je pomoč s svetovalci že napovedal venezuelski predsednik Chavez.
Vsi štirje predsedniki so predstavniki latinskoameriške levice, vendar pa sta Morales in Chavez bližje socialistom, medtem ko sta Kirchner in Lula bolj pripadnika osrednje levičarske struje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje