Četrtkovo konferenco, na kateri so se kot "Prijatelji Libije" zbrali voditelji okoli 60 držav, je gostil francoski predsednik Nicolas Sarkozy skupaj z britanskim premierjem Davidom Cameronom. Sarkozy je po koncu konference sporočil, da "bodo sprostili denar včerajšnje Libije, da bi financirali razvoj današnje Libije". Nemudoma naj bi bilo sproščenih 15 milijard dolarjev.
Po napovedih Sarkozyja in Camerona se bo operacija zveze Nato nadaljevala, dokler bodo Gadafi in njegovi privrženci predstavljali nevarnost, medtem ko je generalni sekretar zavezništva Anders Fogh Rasmussen dejal, da bo Nato "dokončal misijo v Libiji".
Sarkozy je izrazil prepričanje, da bi morali Gadafija prijeti, nato pa se morajo Libijci sami odločiti, kje se mu bo sodilo. Ob tem je upornike v nacionalnem prehodnem svetu pozval, naj si po šestih mesecih bojev prizadevajo za spravo s tistimi, ki so podpirali Gadafija. Začeti je treba proces sprave in odpuščanja, je dejal.
"Libijci so pokazali pogum in uresničili sanje"
Vodja libijskih upornikov in nekdanji Gadafijev pravosodni minister Mustafa Abdel Džalil je svetovnim voditeljem zagotovil, da jih ne bodo razočarali in bodo izpolnili svoje naloge. "Moramo zagotoviti varnost v Libiji, okrepiti moramo strpnost in spodbujati odpuščanje, treba bo spoštovati pravno državo," je dejal.
"Svet je verjel v Libijce in Libijci so pokazali pogum ter uresničili sanje," je dejal.
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je dejala, da bi morali Združeni narodi na odgovoren način ukiniti sankcije proti Libiji in nacionalnemu prehodnemu svetu zagotoviti sedež v svetovni organizaciji.
Britanski premier je izrazil zaupanje v nove libijske oblasti, za katere meni, da so povsem dorasle nalogam, ki jih čakajo. "Libijsko ljudstvo bo vzelo prihodnost v svoje roke," je dejal Cameron.
Manj navdušeni nad uporniki so v Afriški uniji, kjer ima Gadafi zaradi svojega razsipavanja z libijskim denarjem še vedno veliko zaveznikov. Predsednik komisije AU-ja Jean Ping je dejal, da še niso pripravljeni priznati libijskega nacionalnega prehodnega sveta, kar je sicer doslej storilo že 60 držav, med njimi kot zadnja v četrtek tudi Rusija.
Po mnenju Pinga so težava predvsem delavci iz drugih afriških držav, ki so jih uporniki zajeli kot domnevne Gadafijeve plačance in ki naj bi jim zdaj grozili povračilni ukrepi. "Od nacionalnega prehodnega sveta smo dobili določena zagotovila. Bomo videli, kaj bo," je dejal Ping.
Gadafi, za katerega se ne ve, kje točno se skriva, je v četrtek napovedal, da se ne bo predal in bo nadaljeval svoj proti upornikom, ki so ga prisilili v skrivanje. Napovedal je še dolgo bitko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje