Kot je dejal v pogovoru za francoski radio Europe 1, mora Evropa zmanjšati odvisnost od ZDA.
"Ko ameriški predsednik Donald Trump napove, da odstopa od pomembne pogodbe o razoroževanju ... kdo je glavna žrtev? Evropa in njena varnost," je dejal Macron, ki si za skupne evropske obrambne sile prizadeva, odkar je lani prišel na položaj.
"Priča smo bili poskusom vdora v kibernetski prostor in več vmešavanjem v našo demokracijo," je dejal in s tem namignil na Rusijo.
"Evropejcev ne bomo zaščitili, razen če se odločimo imeti pravo evropsko vojsko," je poudaril francoski predsednik. Menil je še, da potrebujemo Evropo, ki se bo bolje branila sama in ne bo odvisna od ZDA.
"Mir v Evropi je negotov," je opozoril Macron, ki je te dni na turneji po slovesnostih ob stoti obletnici konca prve svetovne vojne po vsej Franciji.
Svari pred avtoritarnimi silami
Posvaril je tudi pred avtoritarnimi silami v Evropi, ki se znova pojavljajo in oborožujejo. Znova je opozoril na podobnosti med razmerami danes in tistimi v 30. letih prejšnjega stoletja, pred drugo svetovno vojno.
"Mir in blaginja, ki ju Evropa uživa 70 let, sta zlato obdobje naše zgodovine," je dejal in dodal, da je to bolj izjema kot pravilo.
EU je leta 2007 vzpostavil večnacionalne bojne skupine za hitro posredovanje, vendar jih ni nikoli uporabil. Decembra lani je 25 članic Unije uradno vzpostavilo novo, stalno obrambno sodelovanje, ki velja za ključen korak k obrambni uniji.
Pri projektu nove oblike obrambnega sodelovanja, poznanem pod angleško kratico Pesco, sodelujejo vse članice Unije razen Velike Britanije, Danske in Malte. Junija letos pa je devet članic EU-ja s Francijo na čelu podpisalo pobudo za vzpostavitev evropske vojaške skupine za hitro posredovanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje