Število obolelih se vsak oktober zaradi toplega in vlažnega vremena, ki je ugodno za bolhe, naglo poveča. Bolhe namreč prenašajo bolezen od podgan in drugih živali na ljudi. V državi je lani za črno kugo zbolelo 256 ljudi, 60 pa jih je umrlo, kar je najvišja številka med vsemi državami. Črna kuga, ki je v srednjem veku v Evropi zahtevala kar 25 milijonov življenj, zato so jo imenovali "črna smrt", je namreč danes precej redka.
A Mednarodni odbor Rdečega križa (ICRC) in Pasteurjev institut opozarjata, da so razmere na Madagaskarju zelo resne, zato si prizadevajo predvsem za izboljšanje higienskih standardov v zaporih na Madagaskarju. "Če se bo kuga pojavila v zaporih, bi lahko zelo hitro prišlo do prave eksplozije okužb v mestih. Zaporniški zidovi širjenja ne bodo zaustavili," je dejal predstavnik instituta Christophe Pogier.
Zapor sredi prestolnice
Rdeči križ pa svari, da 3.000 zapornikov v zaporu Antanimora, ki je največji zapor v državi, leži pa v središču prestolnice Antananarivo, živi z ogromno populacijo podgan, ki razširjajo okužene bolhe prek hrane, oblačil in posteljnine. A bolezen ne grozi le jetnikom in osebju, ampak tudi vsem drugim prebivalcem.
Boj s kugo je težek tudi zato, ker pobijanje glodavcev preprosto ne zadostuje. Da bi preprečili prehod okuženih bolh z enega na drugega gostitelja, morebiti človeka, bi namreč morali pobiti tako žuželke kot glodavce.
Po ocenah strokovnjakov v Afriki, še posebej na Madagaskarju in v Demokratični republiki Kongo, zaznajo več kot 90 odstotkov vseh primerov kuge.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje