Študentje in učitelji tako izražajo nezadovoljstvo nad skorumpiranimi oblastmi in povezavo med policijo, županom in mamilarskim kartelom v mestu Iguala, ki je bila očitno vpletena v izginotje študentov. Njihovih posmrtnih ostankov še vedno niso odkrili.
Pretekli petek so člani mamilarskega kartela Guerreros Unidos priznali, da jim je ravno policija predala aretirane in še vedno pogrešane študente.
Protestniki so v ponedeljek za nekaj časa zasedli letališče turističnega Acapulca in se spopadli s policijo, v soboto pa so zažgali lesena vrata sedeža nacionalne policije v prestolnici Ciudad de Mexico. V torek zvečer je več sto protestnikov vdrlo na regionalni sedež vladajoče Institucionalne revolucionarje stranke (PRI) in prav tako zanetilo ogenj - tega so sicer zažgali že lani med protesti proti reformi šolstva in so ga komajda obnovili.
Protestniki so zajeli tudi nekaj uslužbencev stranke, vendar so jih izpustili. Policija je prišla na ulice v polni bojni opravi, protestniki pa so se z njimi spopadli s kamenjem in palicami.
Pravosodni sistem pogosto sodeluje z zločinci
Mehičani so jezni na pravosodni sistem v državi, za katerega se je izkazalo, da pogosto sodeluje z zločinci, ki bi jih moral preganjati. Pripadniki mamilarskega kartela Guerreros Unidos so zagrešili grozljiv zločin, ko jim je policija izročila študente. Policijo naj bi k temu napeljal župan mesta Iguala, ki je študentom hotel preprečiti motenje političnega nastopa njegove soproge, ki se poteguje za mesto županje.
Nekaj trupel zažgali
Študente so ugrabili in ubili 26. septembra in šele v petek so trije pripadniki kartela priznali, da so sodelovali pri zažigu trupel na smetišču nedaleč od mesta. Kriminalci so prav tako povedali, da je bilo med študenti 15 že mrtvih. Mehiko je nato zajela huda kriza, predsednik države Enrique Pena Nieto se je znašel pod plazom kritik, ker je kljub temu odpotoval v Azijo.
V tem okviru so zelo pogosti tudi pretepanja in mučenje osumljencev na policiji. Aprila je prišel na dan videoposnetek mučenja treh osumljencev v Acapulcu. Policist, ki je snemal in prijavil dejanja svojih kolegov, je izginil neznano kam, sodišče pa je pregon odgovornih zavrglo. Vladni uradniki so bili od leta 2005 do leta 2012 glede na uradno statistiko vpleteni v najmanj 64 primerov posamičnih ali skupinskih izginotij.
Odkritje množičnih grobišč
Primer izginulih študentov pa je, kot kaže, sodu izbil dno. Za zdaj še ni popolnoma jasno, ali gre pri odkritih posmrtnih ostankih na smetišču za študente, saj analize DNK še potekajo. Med iskanjem študentov so namreč v okolici našli še veliko drugih množičnih grobov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje