Predsednica Grčije Katerina Sakelaropulu je danes še drugič v nekaj tednih Micotakisu podelila mandat, ki pa ga je konservativni premier tokrat sprejel.
Micotakisova stranka Nova demokracija (ND) je podoben rezultat kot v nedeljo dosegla že na volitvah sredi maja, kar pa takrat ni zadostovalo za absolutno večino. Ker na ponovljenih volitvah velja sistem podeljevanja dodatnih sedežev, je zato po prvotni zmagi zavrnil mandat za sestavo koalicijske vlade in razpisane so bile nove volitve.
"V čast mi je prevzeti odgovornost novega štiriletnega mandata," je dejal Micotakis ob današnji prisegi in ob tem napovedal, da bo njegova vlada sprejela velike reforme. V predvolilnem času je premier obljubljal velika vlaganja v javno zdravstvo in železniško infrastrukturo.
Njegov glavni politični tekmec, predsednik levičarske Sirize Aleksis Cipras, je priznal resen politični poraz in dejal, da prepušča svojo usodo članom stranke. Njegova stranka, ki je Grčiji vladala med letoma 2015 in 2019, je tokrat prepričala manj kot petino volivcev.
Zaton levih strank, vzpon Špartancev
Ob zatonu levih strank – poleg Sirize, so padec podpore zaznali tudi socialdemokratska stranka Pasok in komunisti – pa je v parlament vstopila skrajno desna stranka Špartanci. Ti so skupaj z dvema manjšima skrajno desnima strankama skupno zbrali 13 odstotkov glasov.
Špartanci, ki bodo naslednja štiri leta tako peta najmočnejša stranka v državi, uživajo podporo Iliasa Kasidiarisa, ki je bil leta 2020 kot eden od vodilnih članov neonacistične stranke Zlata zora obsojen na 13 let zapora. Po navedbah grških medijev je Kasidiaris svoje privržence iz zapora pozval, naj tudi sami dajo svoj glas Špartancem.
Zlata zora, ki je imela svojčas poslance v parlamentu, je bila pred tremi leti uvrščena med kriminalne organizacije, njeni vodilni člani pa so pristali za zapahi. Kasidiaris je bil med skoraj 60 člani te stranke, ki so jih obsodili zaradi umora protifašističnega raperja Pavlosa Fisasa in drugih kaznivih dejanj, vključno z umorom, napadom in vodenjem kriminalne organizacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje