Deli stropa, ki so odpadli, so ranili 13 ljudi. Foto: Reuters
Deli stropa, ki so odpadli, so ranili 13 ljudi. Foto: Reuters
Porušena hiša v mestu Kazo, severno od Tokia. Foto: Reuters
Pod ruševinami po prvih podatkih ni umrl nihče. Foto: Reuters

Potres z močjo 7,2 stopnje po Richterjevi lestvici so čutili tudi v Tokiu, ki leži 300 kilometrov južno od žarišča. V prefekturi Mijagi, ki je najbližje žarišču potresa, so obalne kraje posvarili pred možnostjo popotresnih valov - cunamijev. Sprva so poročali, da je imel potres moč 6,8 stopnje po Richterju.

Žarišče potresa je bilo v Tihem oceanu 20 kilometrov pod morsko gladino. V mestu Sendai je na ljudi, ki so se kopali v tamkajšnjih bazenih, padel omet s stropa in jih 19 poškodoval. En človek je v kritičnem stanju.

Zaradi potresa so ustavili železniški promet, vendar pa poročil, da bi se kak vlak iztiril, ni. V kratkem času so vlaki zopet začeli voziti.

Po poročanju tamkajšnjih elektropodjetij naj bi brez elektrike ostalo okoli 17.000 gospodinjstev. Večje japonske družbe, ki imajo na tem območju svoje tovarne, pa poročajo, da niso imele gmotne škode.

Japonska vajena potresov
To območje je streslo že maja 2003, ko je bilo ranjenih več kot sto ljudi, sicer pa so na Japonskem potresi zelo pogosti. Kar 20 odstotkov vseh svetovnih potresov z močjo 6 stopnje ali več je namreč na Japonskem. Oktobra 2004 je pokrajino Niigata prizadel potres z močjo 6,8 stopnje po Richterju in zahteval 40 življenj, več kot 3.000 ljudi pa je bilo ranjenih.