Na Poljskem je bilo več protestov proti načrtom za popolno prepoved splava. Na fotografiji protest pred parlamentom v Varšavi 22. septembra. Na plakatih piše: Rešimo ženske. Foto: Reuters
Na Poljskem je bilo več protestov proti načrtom za popolno prepoved splava. Na fotografiji protest pred parlamentom v Varšavi 22. septembra. Na plakatih piše: Rešimo ženske. Foto: Reuters
Nasprotniki pravice žensk do splava
Nasprotniki pravice žensk do splava uživajo podporo katoliške Cerkve in premierke. Foto: Reuters

Na Poljskem že zdaj velja zelo restriktivna pravica do splava, ki je dovoljen le v primerih posilstva ali če sta ogrožena zarodek ali življenje nosečnice, poroča britanski Independent. Zakonodajalci pa predlagajo še strožjo zakonodajo, ki bi onemogočila tudi te izjeme. Ženskam, ki bi prekršile zakon, bi grozilo do pet let zapora. Predlagane spremembe obravnava vladni odbor.

Kot poroča Krakow Post, ki ga navaja britanski časnik, ženske pozivajo, naj se pridružijo stavki in ne pridejo na delo. Uradne stavke bodo potekale v več kot 60 mestih po državi. Več podjetij se je v znak solidarnosti zavezalo, da bodo stavko podprla tako, da v ponedeljek ne bodo delovala.

Protesta se je oprijelo ime "črni protest", udeležence in udeleženke protesta pa se poziva, naj bodo oblečeni v črno. Nasprotniki strožje zakonodaje glede splava poleg tega zahtevajo pravico žensk do življenja in zdravja, dostop do zanesljive spolne izobrazbe, kontracepcije in učinkovite biomedicinske oploditve.

Proti splavu Cerkev in premierka
Skupina Ustavimo splav, ki jo podpirata tako Katoliška cerkev kot premierka Beata Szydlo, poziva k popolni prepovedi splava na Poljskem. 87 odstotkov prebivalcev Poljske se identificira kot katoliki, Cerkev pa ima še vendo precejšen vpliv v družbi.

Uradni podatki kažejo, da se na Poljskem z okoli 38 milijoni prebivalcev letno izvede okoli 1.000 zakonitih splavov. Ocenjujejo pa, da se veliko več splavov izvede nezakonito. Letno naj bi do 150.000 žensk samih izvedlo splav, pogosto s tabletami, ki jih je mogoče kupiti prek spleta. Junija lani so aktivisti z brezpilotnimi letalniki na Poljsko dostavljali te tablete v znak solidarnosti s tamkajšnjimi ženskami, poroča Independent.

Nekje je splav povsem prepovedan
Po svetu 66 držav dovoljuje splav le v primeru, če je ogroženo življenje ženske. Dodatnih 59 jih splav dovoljuje, če je namen preprečiti resno škodo za zdravje ženske.

V Veliki Britaniji je splav prepovedan na Severnem Irskem, kjer ženskam v primeru splava grozi dosmrtni zapor, tudi če splav storijo zaradi posilstva, incesta ali če je zarodek tako hudo poškodovan, da ne bi preživel rojstva.