![Zasedanja se poleg predstavnikov 53 držav članic AU-ja udeležujejo tudi mnogi drugi afriški voditelji ter evropski in ameriški opazovalci. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/au_3.jpg)
AU želi predati mirovno misijo v Darfurju vojakom ZN-a do 30. septembra, saj sami niso več sposobni zagotavljati miru, zmanjkalo pa jim je tudi sredstev. Vendar sudanski predsednik Omar Hasan Al Bašir ne dovoli mednarodnih sil pod vodstvom ZN-a v to sudansko pokrajino, zato bo generalni sekretar ZN-a Kofi Annan, ki se tudi udeležuje srečanja, skušal sudanskega predsednika prepričati, naj si premisli in dovoli vstop mednarodnih sil v svojo državo.
Druga glavna tema vrha je kriza v Somaliji, kjer so islamisti odvzeli oblast vojaškim sodiščem in imajo zdaj pod nadzorom večino države. Vendar pa je AU poudaril, da se ne bo pogajal neposredno z islamisti, ki jih tudi ni na zasedanju.
Poleg krize v sudanski pokrajini in vzpona islamistov v Somaliji, afriški voditelji razpravljajo še o nezakonitem preseljevanju in begu možganov iz Afrike v Evropo, kar povzroča vedno več težav afriškim državam, predvsem zato, ker begunci ubirajo tvegane pomorske in puščavske poti. Razpravljajo tudi o predlogu listine o demokraciji in dobrem vladanju, s katero želijo omejiti avtoritarne težnje na celini, saj listina prepoveduje vojaške državne udare in oborožene vstaje.
Poleg voditeljev afriških držav se sestanka udeležujeta tudi venezuelski in iranski predsednik Hugo Chavez in Mahmud Ahmadinedžad, kar je sprožilo veliko nasprotovanj predvsem med zahodnimi opazovalci.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje