Od odkritja izbruha prejšnji teden so v bolnišnico sprejeli več kot 150 okuženih ljudi, samo danes pa je bilo diagnosticiranih devet novih primerov. Oblasti še vedno preverjajo, kako je bakterija legionela, ki povzroča bolezen, prišla v vodovodno omrežje v mestu Rzeszow in njegovi okolici.
Do okužbe sicer ne pride s pitjem okužene vode, temveč z vdihavanjem drobnih kapljic, denimo iz klimatskih naprav, pri prhanju ali splakovanju stranišča. Začetni simptomi so podobni tistim pri gripi, bolezen pa ni nalezljiva.
Za to resnejše pljučno obolenje, ki se zdravi s pomočjo antibiotikov, so še posebej dovzetni starejši od 50 let in tisti z oslabljenim imunskim sistemom. Tudi večina umrlih je bila starejših, vsi pa so trpeli za drugimi kroničnimi boleznimi, vključno z rakom.
"Nimamo nobenih informacij o tem, da bi šlo za sabotažo," je za poljsko televizijo Polsat News izjavil Stanislaw Zaryn, državni sekretar v kabinetu poljskega premierja, ki je pooblaščen za informacijsko varnost.
Lokacija izbruha je namreč sprva vzbudila zaskrbljenost tudi zato, ker je Rzeszow središče za skladiščenje in razpošiljanje vojaške in humanitarne pomoči za Ukrajino, v mestu pa je tudi veliko pripadnikov ameriške vojske.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje