Nordelta leži severno od argentinske prestolnice, na slikovitem jezerskem območju, a obenem tudi v bližini reke Paraná, ki za Amazonko velja za drugo najpomembnejšo južnoameriško reko.
Soseska je okrog in okrog ograjena, znotraj nje pa ležijo najlepše vile v državi. A prebivalci si življenjski prostor delijo s kapibarami, največjimi glodavci na svetu. "Ne le, da uničujejo vse, kar vidijo, vse večjo težavo predstavljajo tudi njihovi iztrebki," je dejal neki domačin in potarnal nad tem, da so tamkajšnji okoljevarstveniki prepovedali, da se teh velikih živali dotikajo. Nekateri so namreč iz domov prinesli kar svoje orožje in želeli nepridiprave pregnati ali celo ustreliti. Spet drugi so posnetke nenavadnih obiskovalcev objavili na družbenih omrežjih, piše Guardian.
Srednji in nižji razred pa se težavam prebivalcev Nordelte hihita in posmehuje, kapibare so označili kar za vodilno silo v razrednem boju. "Peronistične kapibare, ki si želijo v Nordelti povrniti ozemlje, imajo mojo polno podporo," je tako zapisal neki Argentinec na Twitterju.
Največji glodavec na svetu
Odrasle kapibare – videti jih je mogoče tudi v ljubljanskem živalskem vrtu – zrastejo v dolžino do enega metra, v višino do 60 centimetrov, tehtajo pa do 60 kilogramov. Običajno živijo v skupinah, ki jih sestavlja od deset do 20 posameznikov.
Ugledni argentinski ekolog Enrique Viale je opozoril, da je razmišljanje, da gre za vdor kapibar v življenjski prostor ljudi, napačno. "Prav nasprotno – soseska Nordelta je vdrla v njihov sistem. Bogati nepremičninarji so z vladno podporo uničili naravo, da bi svojim strankam prodali sanje o življenju v divjini – sredi narave, a brez komarjev, kač ali kapibar. Zdaj pa imajo."
Mokrišča ob reki Paraná je poleg urbanizacije prizadelo tudi širjenje travnikov, na katerih se pase živina, in obsežni nasadi soje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje