Severnoatlantsko zavezništvo je člana ruske misije pri Natu izgnalo v povezavi s primerom Estonca Hermana Simma, ki je bil februarja obsojen na 12 let zapora zaradi vohunjenja za Rusijo. "Dvema ruskima diplomatoma je bilo sporočeno, da nista več dobrodošla tukaj," je povedal diplomat v Natu. Eden od izgnanih diplomatov, ki naj bi delovala kot obveščevalna agenta, je sin ruskega veleposlanika pri EU-ju Vladimira Čižova.
Dmitrij Rogozin, ruski ambasador pri zavezništvu, je dejal, da bo odgovor Rusije na to odločitev "strog in odločen". Moskva je prepričana, da so v ozadju izgona elementi v zavezništvu, ki želijo spodkopati njegove vezi z Moskvo. Izgon je nov udarec poskusom Rusije in ZDA, da bi izboljšala v zadnjih letih precej napete odnose.
Rusija prevzela skrb za obrambo mej Abhazije in Južne Osetije
Zavezništvo pa ni le izgnalo ruskih diplomatov, temveč je kritiziralo pogodbi, ki ju je ruski predsednik Dmitrij Medvedjev podpisal z abhazijskim in južnoosetijskim voditeljem, Sergejem Bagapšem in Edvardom Kokoitijem. S pogodbama, ki bosta veljali naslednjih pet let, Rusija uradno prevzema odgovornost za obrambo mej teh dveh gruzijskih pokrajin, zaradi katerih se je Rusija avgusta lani zapletla v vojno, ta pa je močno ohladila odnose na relaciji Moskva-Bruselj. Nato trdi, da je podpis pogodb v nasprotju z mirovnimi sporazumi, ki so končali lansko avgustovsko vojno.
Zaskrbljenost nad sklenjenima pogodbama je izrazila tudi EU. Češka, predsedujoča EU-ju, je v izjavi poleg tega, da pogodbi kršita dogovor o prekinitvi ognja med Gruzijo in Rusijo, zaoisala še, da EU polno podpira suverenost in ozemlejsko celovitost Gruzije.
Moskvo jezijo načrtovane vaje Nata v Gruziji
Rusija želi po eni strani popraviti svoje odnose z Natom in ZDA, po drugi pa ostro nasprotuje širjenju zavezništva na območja, ki so bila nekoč del Sovjetske zveze. Nato je že lani na vrhu zavezništva napovedal, da bo v prihodnosti Gruzijo povabil, da se mu pridruži, maja pa namerava v okviru Partnerstva za mir v Gruziji izvesti vojaške vaje. Te je Medvedjev že označil za "očitno provokacijo".
"Ni mogoče izvajati vaj na kraju, kjer je bila pravkar vojna. Vsako dejanje, ki bi ga Tbilisi lahko dojemal kot spodbudo k svoji ponovni militarizaciji, je za nas v nasprotju s šestimi načeli dogovora, s katerim se je končal konflikt avgusta lani," je bil jezen.
T. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje