Lauterbach je pojasnil, da je primernost posameznika za darovanje krvi predvsem vprašanje življenjskega sloga na področju spolnosti in ne spolne usmeritve. Ob tem je opozoril, da pri tem ne sme prihajati do prikrite diskriminacije istospolnih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po trenutnih strokovnih smernicah nemške zdravniške zbornice moški, ki imajo spolne odnose z moškimi, ne smejo darovati krvi, če so v zadnjih štirih mesecih zamenjali spolnega partnerja ali imeli več spolnih partnerjev. V nasprotju z njimi drugi krvodajalci krvi ne smejo darovati le, če "pogosto menjajo spolne partnerje".
Po novih strokovnih smernicah bodo primernost krvodajalcev ocenjevali le glede na posameznikov življenjski stil. Dopolnitev zakona bo začela veljati 1. aprila, nemška zdravniška zbornica pa bo imela štiri mesece za pripravo posodobljenih strokovnih smernic.
Nemška zveza istospolno usmerjenih je spremembo smernic pozdravila in opozorila, da bi jih morali spremeniti že pred časom. Obstoječe smernice je kritizirala tudi zdravstvena strokovnjakinja v stranki liberalcev (FDP) Christine Aschenberg-Dugnus, ki jih je označila za zastarele in diskriminatorne. Dejala je, da bi morali krvodajalstvo omogočiti vsem, saj darovanje krvi rešuje življenja.
Trenutne smernice za istospolne krvodajalce so sicer sprejeli že med epidemijo aidsa v 80. letih prejšnjega stoletja, ko so menili, da istospolni moški predstavljajo višje tveganje za prenos virusa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje