"Golanska planota bo za vedno ostala v rokah Izraela," je ob začetku seje vlade zatrdil Netanjahu. "Izrael se ne bo nikoli umaknil z Golanske planote." Izrael je Golansko planoto, sirsko ozemlje, zasedel v šestdnevni vojni leta 1967, v kateri je zasedel še palestinske Gazo, Vzhodni Jeruzalem in Zahodni breg ter egiptovski Sinajski polotok. Tega je Egiptu vrnil, palestinska ozemlja pa zaseda še danes.
Izraelski mediji poročajo, da želi Netanjahu z obiskom zasedenega ozemlja poslati jasno sporočilo predvsem Rusiji in ZDA, da naj bo Golanska planota izključena iz kakršnega koli dogovora glede prihodnosti Sirije. Številni namreč opozarjajo na možnost, da se bo Izrael znašel pod pritiskom, naj planoto v okviru morebitnega mirovnega dogovora s Sirijo vrne Siriji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kot poroča Reuters, je izraelski premier dejal, da je po telefonu v soboto govoril z ameriškim zunanjim ministrom Johnom Kerryjem in mu dejal, da kakršen koli mirovni dogovor glede Sirije po njegovih besedah ne sme ogroziti varnosti Izraela.
Izrael želi mednarodno verodostojnost za okupacijo
Netanjahu je izrazil dvom, da bo Sirija še kdaj takšna, kot je bila pred vojno. Mednarodno skupnost je pozval, naj prizna suverenost Izraela nad Golanom, s čimer je ponovil poziv ultranacionalistične članice njegove koalicije, stranke Judovski dom.
Izrael opozarja, da bi lahko libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah vzpostavilo fronto proti Izraelu ob sirski meji, grožnjo pa predstavljajo tudi skupine, povezane z Al Kaido in t. i. Islamsko državo.
Leta 1967 pregnanih 130.000 Sircev
Arabski center za človekove pravice na zasedeni Golanski planoti Al Marsad po poročanju palestinskega portala Maan news ocenjuje, da je Izrael med zasedanjem planote leta 1967 pregnal okoli 130.000 Sircev. Teh beguncev je zdaj skupaj s potomci okoli 430.000, številni pa živijo na območjih v Siriji, ki jih je vojna najbolj prizadela.
1.200 kvadratnih kilometrov veliko Golansko planoto je Izrael svojemu ozemlju priključil leta 1981, a mednarodna skupnost tega - tako kot drugih zasedb - nikoli ni priznala in sprejela. Reuters poroča, da na Golanski planoti živi okoli 23.000 izraelskih naseljencev in približno toliko Druzov, pripadnikov arabsko govoreče etnične skupine, ki so zvesti Damasku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje