Velika Britanija, nekoč pomorska velesila, želi kljub zmanjšanju proračuna ostati vojaška sila v Evropi in dobra zaveznica ZDA. Foto: Reuters
Velika Britanija, nekoč pomorska velesila, želi kljub zmanjšanju proračuna ostati vojaška sila v Evropi in dobra zaveznica ZDA. Foto: Reuters
Finančno ministrstvo
Med žrtvami zmanjševanja proračunskega primanjkljaja bo tudi obrambni proračun. Foto: Reuters
Nova obrambna strategija Velike Britanije

"Naša strategija postavlja jasne prioritete – protiterorizem, internetni napadi, mednarodno vojaško krizo in katastrofe, kot so poplave," je vlada zapisala v poročilu z naslovom Močna Britanija v času negotovosti, ki pojasnjuje glavna načela Revizije obrambe in varnosti, ki naj bi jih vlada objavila v torek in je prva po letu 1998. Kritiki trdijo, da so z revizijo preveč pohiteli in da je slabo premišljena.

Grožnje v poročilu so razdelili v tri razrede. V prvem razredu, kjer so najverjetnejše grožnje in grožnje, ki bi imele največje posledice, so omenjene štiri največje nevarnosti. Drugi razred vključuje napade z orožjem za množično uničenje in hujše nepravilnosti v prenosu informacij prek satelitov, v tretji razred pa spadajo konvencionalni vojaški napad na Veliko Britanijo, znaten porast organiziranega kriminala in povečanje števila nezakonitih priseljencev, ki skušajo vstopiti v državo.

Nova strategija poudarja grožnje mednarodne teroristične mreže Al Kaida in skupin, povezanih z bojem na severnem Irskem. Poročilo med drugim omenja, da bodo olimpijske igre v Londonu leta 2012 "vabljiva tarča" za nepridiprave.

Nova strategija politična, ne ekonomska odločitev?
Britanska vlada skuša zmanjšati rekordno visoki proračunski primanjkljaj, ki znaša skoraj 11 odstotkov BDP-ja, hkrati pa ohraniti pozicijo Britanije kot močne vojaške sile v Evropi in močne vojaške zaveznice ZDA v Afganistanu in Iraku. Vlada skuša kritike prepričati, da sprememba strategije ni posledica varčevanja, temveč političnih odločitev. Osredotočenost na nekonvencionalne grožnje naj bi služila kot opravičilo za varčevanje pri naročilih večjih nakupov orožja. "Naša najnujnejša naloga je, da državne finance postavimo na noge," piše poročilo.

Pogajanja med obrambnim in finančnim ministrstvom so se končala z znižanjem obrambnega proračuna, ki znaša 36,9 milijarde funtov, pri manj kot desetih odstotkih v prihodnjih štirih letih, kar je precej manj od povprečnih 25 odstotkov, kolikor naj bi znašalo nižanje stroškov na drugih ministrstvih. Nekateri analitiki pričakujejo, da bo vlada obrambni proračun oklestila za okoli osem odstotkov.

Cameron: Britanija ostaja odprta
Poročilo je zelo kritično do prejšnje vlade Gordona Browna in jo obtožuje prenagljenih odločitev glede porabe. Britanski zunanji minister William Hague je zagotovil, da bo Velika Britanija kljub zmanjšanju obrambnega proračuna ostala ena izmed pomembnejših vojaških sil na svetu, ki si bo prizadevala okrepiti vezi z drugimi državami, predvsem razvijajočimi se državami, kot sta Kitajska in Indija.

Britanski premier David Cameron je ob predstavitvi poročila dejal, da bo Velika Britanija ostala "odprta, navzven usmerjena država" in poudaril, da nacionalni interesi zahtevajo "nenehno popolno in aktivno udeležbo v svetovnih zadevah ter skrb za varnost, blaginjo in vrednote"."Naš cilj je varna in odporna Velika Britanija ter oblikovanje stabilnega sveta," je še dodal.

Nova obrambna strategija Velike Britanije