Novi premier naj bi Irak vodil do predčasnih volitev, njegova prva naloga pa bo oblikovanje vlade, za kar ima mesec dni časa. Alavi je napovedal, da bo pri tem upošteval zahteve protestnikov, ob tem pa se boril proti korupciji. Napovedal je tudi predčasne volitve.
Protivladni protesti so konec lanskega leta s položaja odnesli prejšnjega premierja Adela Abdela Mahdija. Njegovega naslednika bi moral imenovati iraški parlament, vendar je predsednik Salih premierja imenoval sam, saj parlament tega do postavljenega roka 1. februarja tega ni storil. Njegovo imenovanje je sicer posledica večmesečnih zasebnih pogovorov med rivalskimi strankami, poroča Al Džazira.
65-letni Alavi je nastop funkcije napovedal v videoposnetku na Twitterju. "Odločil sem se, da vas neposredno nagovorim, saj moja avtoriteta prihaja od vas. To je vaša država, to so vaše pravice. Izpolniti moramo vaše zahteve. Moramo vas zaščititi in ne zatirati," je po poročanju Al Džazire nagovoril ljudstvo.
Protestnike je pozval, naj nadaljujejo boj proti korupciji, in obljubil, da bo odstopil, če bodo politične stranke nanj pritiskale z zahtevami po imenovanju ministrov. "Če ne bi bilo vaših žrtev in poguma, v državi ne bi bilo nobenih sprememb," je dejal Alavi. "Zaupam vam in vas prosim, da nadaljujete proteste." Obljubil je tudi, da bodo odgovorni za smrt 470 protestnikov v štirih mesecih protestov prišli pred roko pravice, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Protestniki nasprotujejo Alaviju
Kmalu po Alavijevem govoru so se protestniki znova podali na ulice Bagdada in izrazili nasprotovanje njegovemu imenovanju. "Alavi je zavrnjen," so prepevali, saj je kot nekdanji minister zanje le del politične elite iz Mahdijeve vlade, ki jo protestniki obtožujejo prošiitske politike.
Nekaj ur pred imenovanjem Alavija so sicer protestnike na trgu Tahrir napadli privrženci vplivnega šiitskega klerika Moktade Al Sadra, ki je v petek zaradi zamud pri imenovanju novega premierja pozval k množičnim protestom. Po imenovanju Alavija je tega podprl in ga označil za "izbranca ljudstva". Al Sadr je že večkrat izmenjujoče podprl protestnike in šiitske parlamentarne skupine, ki jim protestniki nasprotujejo.
Šiitska stranka Islamska Dava, katere premier Hajder Al Abadi je vodil državo med letoma 2014 in 2018, je Alaviju odrekla podporo in sporočila, da na tej točki noben kandidat ne bo dobil soglasne podpore.
Štirje meseci protestov, skoraj 500 mrtvih
Več sto tisoč protestnikov na iraških ulicah od oktobra lani zahteva reformo političnega sistema, boljše javne storitve in službe ter popolno zamenjavo vladajočih, ki jih obtožujejo korupcije. Po uradnih podatkih je bilo v zadnjih 16 letih poneverjenih 410 milijard evrov, kar je dvakrat toliko, kolikor znaša letni bruto domači proizvod države. Oblasti so na proteste odgovorile z nasiljem, v katerem je bilo ubitih več kot 470 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje