"Če mi spoštujemo suverenost drugih držav, bi morali tudi oni spoštovati našo suverenost in samostojnost. Tej kampanji je treba narediti konec," je dejal 63-letni Navaz Šarif, ki bo pred predsednikom Asifom Ali Zardarijem prisegel še danes.
Šarif je prejel 244 glasov v 342-članskem spodnjem domu parlamenta, njegova tekmeca Amin Fahim iz Pakistanske ljudske stranke in Džaved Hašmi iz stranke Tahrik i Insaf pa 42 in 31.
Premier na položaju v težkem času
Novi premier je državljanom sporočil, da se zaveda izzivov, ki ga čakajo v prihodnosti. 180-milijonska država se sooča z vrsto težav, od izpadov električne energije, gradnje infrastrukture, hitre proge med Karačijem in Peševarjem, pa vse do talibanskega upora.
V državi je pereča težava tudi korupcija, Šarifova vlada pa bo morala sprejeti ukrepe za zmanjšanje brezposelnosti in gospodarsko rast.
Šarif je namreč zelo naklonjen mirovnim pogajanjem s talibani, čeprav je vplivna vojska zelo skeptična do te zamisli.
Prejšnji teden je javno kritiziral ameriški napad z brezpilotnim letalom, v katerem je bil ubit namestnik talibanskega vodje Valiur Rehman.
Sodelovanje z Washingtonom
Pakistanska javnost ostro obsoja ameriške raketne napade na domnevne skrajneže, v katerih Washington vidi ključno orodje v boju proti talibanom in plemenskim območjem Al Kaide, ki niso pod nadzorom pakistanske vlade.
Odnosi z Washingtonom bodo ključni za Šarifa, še zlasti po tem, ko bo zveza Nato konec prihodnjega leta iz sosednjega Afganistana umaknil večino svojih sil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje