Po prihodu novega vodstva STV-ja pred osmimi meseci so se po besedah aktiva novinarjev začeli cenzura in politični pritiski v korist vladajoče koalicije pod vodstvom socialdemokratske stranke Smer premierja Roberta Fica. Tako morajo novinarji spremljati številna brezpredmetna potovanja politikov, brez razloga opravljati pogovore z njimi in imajo težave z objavo kritičnih prispevkov na račun vlade.
Novinarji priznavajo, da za svoje trditve nimajo konkretnih dokazov, vendar je od srede dalo odpoved že 11 novinarjev informativnega programa, napovedujejo pa se še novi odhodi. "Če bi ostal tu, se ne bi smel več pogledati v ogledalo," je za enega od časopisov dejal neki novinar.
Zaradi skoraj izrednega stanja je o situaciji razpravljal nadzorni svet televizije, ki je ocenil, da nacionalka ne izpolnjuje več svoje vloge javnega servisa. Svet je zato generalnega direktorja STV-ja Radimo Hreho pozval, naj reši nastale težave, oblikovali pa bodo tudi neodvisno strokovno komisijo.
Tako Hreha kot urednik informativnega programa Jan Šmihula sta zavrnila obtožbe novinarjev, čeprav nista izrecno zanikala, da ne prihaja do cenzure in političnih pritiskov. "Od prvega dne te televizije velja - čigar kruh ješ, tega pesem poješ," naj bi dejal Hreha, medtem ko je Šmihula izjavil, da je novinar že 25 let in se lahko še zmeraj pogleda v ogledalo.
STV je bil sicer pod močnim vplivom politike tudi med vladavino premierja Vladimirja Mečiarja med letoma 1993 in 1998 ter pozneje Mikulaša Dzurinde, ki ga je na lanskih parlamentarnih volitvah porazil Fico.
C. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje