V skladu z novimi ukrepi bo policiji prepovedan nakup strelnega orožja s kalibrom, večjim od 50, raketometov in bajonetov. Kritiki pa opozarjajo, da opremo in orožje, ki je po novem prepovedano oziroma omejeno, policija le redko uporablja. V določenih okoliščinah pa bo še vedno dovoljena uporaba oklepnih vozil, vojaških vozil, humveejev in brezpilotnih zrakoplovov.
Operacije v vojaškem slogu
Ravnanje policije med protesti v Fergusonu in Baltimoru, ki jih je sprožilo policijsko nasilje nad temnopoltimi osumljenci, je sprožilo številne polemike. Demonstracije je spremljala policija v polni bojni opremi in v oklepnih vozilih, kar je po mnenju ameriškega predsednika Baracka Obame spominjalo na operacijo v vojaškem slogu.
"Videli smo, kako lahko vojaška oprema da ljudem občutek, da gre za okupacijske sile in ne sile, ki so del skupnosti, ki jih ščiti in jim služi," je ob naznanitvi novih ukrepov v ponedeljek dejal Obama. "To lahko odtuji in ustrahuje lokalne prebivalce in pošlje napačno sporočilo," je še dejal.
Bojna oprema v ameriških soseskah
Za številne od sprememb se že dolgo zavzemajo skupine za zaščito državljanskih svoboščin, ki trdijo, da zvezna vlada letno policiji nameni več milijard dolarjev vredno vojaško opremo. "Ta oprema ni nikoli spadala v naše soseske," je dejala Kanya Bennet iz Ameriške zveze za državljanske svoboščine (ACLU). Obamove ukrepe je označila za pomemben "korak k na novo izgrajenemu zaupanju".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje