"Treba je narediti še veliko in menim, da je premier prvi, ki bo to priznal," je bil neposreden Obama na skupni novinarski konferenci s predsednikom etiopske vlade Hailemariamom Desalegnom. Etiopija je ključna strateška zaveznica ZDA, a je pogosto tarča kritik zaradi stanja demokracije in človekovih pravic na svojem ozemlju.
Demokracija z eno samo stranko v parlamentu
Obisk Obame se je zgodil dva meseca po tem, ko je Hailemariamova vladajoča koalicija na parlamentarnih volitvah osvojila vse sedeže, ki so bili na voljo, opozicija pa je trdila, da je volitve spremljala politična represija. A Bela hiša je namignila, da si ne želi, da bi za nekatere sporne volitve v Etiopiji zasenčile ameriške odnose z državo.
Etiopija regionalna sila vzhodne Afrike
Ameriški predsednik je na zgodovinskem obisku Etiopijo pohvalil za njeno vlogo v boju proti somalijski islamistični milici Al Šabab in mirovnih naporih v nemirnem Južnem Sudanu. Ob tem je Obama poudaril, da je treba pritisk na skrajneže nadaljevati, saj Al Šabab ne prinaša ničesar razen "smrti in uničenja".
"Ni nam treba pošiljati naših marincev v boj. Etiopijci so trdoživi borci, Kenijci in Ugandčani so resni pri svojih namenih," je hvalo na račun gostiteljev utemeljil Obama, ki mu je vsaj na Afriškem rogu prizaneseno z neposrednim posredovanjem v t. i. vojni proti terorizmu.
Ameriški predsednik se je dotaknil še stanja v Južnem Sudanu, kjer se humanitarne razmere zaradi državljanske vojne poslabšujejo. Obama je izrazil prepričanje, da je zdaj čas za "preboj" pri mirovnih naporih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje