Po Indiji in Indoneziji je zdaj pred Barackom Obamo Južna Koreja. Azijsko turnejo bo 44. ameriški predsednik končal na Japonskem. Foto: Reuters
Po Indiji in Indoneziji je zdaj pred Barackom Obamo Južna Koreja. Azijsko turnejo bo 44. ameriški predsednik končal na Japonskem. Foto: Reuters
Protesti proti G-20
V Seulu že več dni potekajo množični, a zelo mirni protesti proti G20. Foto: Reuters
Obama zaključil obisk v Indoneziji

Obama je skrajšal obisk Indonezije za nekaj ur, ker je pepel iz ognjenika Marapi ogrožal varnost njegovega poleta z 2. na 3. postajo azijske turneje. Med obiskom Južne Koreje se bo Obama srečal s predsednikom Li Mjung Bakom in kitajskim predsednikom Hu Džintaom.

Na urniku ima ameriški predsednik poleg sodelovanja na vrhu G20 v četrtek, na dan veteranov, predviden tudi nagovor vojakov ZDA, ki so nameščeni na Korejskem polotoku.

G20 o valutnih in gospodarskih neravnovesjih
Na dvodnevnem zasedanju voditeljev G20 bodo govorili predvsem o valutnih in gospodarskih neravnovesjih, ki po mnenju tako politikov kot strokovnjakov stojijo na poti vzdržni svetovni gospodarski rasti.

V zadnjem času so v ospredju trenja zaradi tečajev vodilnih svetovnih valut, še posebej tečaja kitajskega juana in japonskega jena v primerjavi s tečajem ameriškega dolarja, najbolj pa je v zadnjih dneh na udaru ameriška centralna banka Federal Reserve zaradi napovedanega 600 milijard dolarjev vrednega programa odkupa ameriških državnih obveznic, s katerimi namerava spodbuditi okrevanje največjega svetovnega gospodarstva.

"Indonezija je del mene"
Ob odhodu iz Džakarte je Obama spregovoril o napredku Indonezije v zadnjih 40 letih in o tem, kako je štiriletno bivanje v Indoneziji pred 40 leti zaznamovalo njegovo življenje. "Indonezija je del mene," je dejal Obama, ki je v Džakarti od leta 1967 do 1971 živel skupaj z materjo, ki se je poročila z Indonezijcem.

"Če bi kdo vprašal mene ali koga od mojih sošolcev, mislim, da nihče ne bi napovedal, da se bom nekega dne vrnil v Džakarto kot predsednik ZDA," je dejal Obama v govoru pred približno 6.000 poslušalci na univerzi v Džakarti. "In redko kdo bi predvidel neverjetno zgodbo Indonezije v zadnjih štirih desetletjih," je dodal.

"En govor ne more izbrisati nezaupanja"
Obama je del govora namenil tudi islamu. Po letih nezaupanja zaradi vojn v Iraku in Afganistanu se je zavzel za "nov začetek". "Tako kot sem dejal takrat, ponavljam tudi zdaj ... en govor ne more izbrisati let nezaupanja," je Obama spomnil na svoj lanski nagovor muslimanov po svetu v Kairu.

Obama zaključil obisk v Indoneziji