Celoten dolg afriških držav znaša 320 milijard dolarjev, pravi Milan Brglez. Foto: RTV SLO
Celoten dolg afriških držav znaša 320 milijard dolarjev, pravi Milan Brglez. Foto: RTV SLO
Milan Brglez
Razvoj revnih držav je odvisen tudi od tamkajšnje oblasti. Foto: RTV SLO

ZDA letno namenijo Afriki tri milijarde dolarjev, za vojsko pa 500 milijard. Celoten javni dolg afriških držav znaša 320 milijard dolarjev, odpis le-teh pa jim ne prinese svežega denarja, saj so bila sredstva do sedaj uporabljena zgolj za servisiranje dolga in ne za odplačevanje glavnice, je še povedal Brglez, ki je bil gost spletne klepetalnice.

Pred vrhom sedmih najbogatejših držav sveta in Rusije na Škotskem je dejal, da bi si Afrika z finančnimi sredstvi lahko privoščila sodobne tehnologije, kot je npr. internet in si s tem občutno izboljšala razvoj in priložnosti, ki se ji ponujajo.


Vabimo vas, da mnenje o pomoči revnim državam Afrike izrazite na forumu.

Kaj si Afrika želi?
Vprašanje pa je tudi, ali si afriške države in gospodarske družbe znotraj njih sploh želijo tak razvoj, kot ga imajo zahodne države. "Koga bi potem izkoriščali? Kako bi prišli do profita, ki omogoča gospodarsko rast?" se sprašuje Brglez.

Rešitev po njegovem ni niti v strmoglavljenju afriških diktatorjev, kot se je to zgodilo na primer v Iraku. Države bi v tem primeru morale same prevzeti breme delovanja in preobrazbe, kar pa se jim preprosto ne splača.

Pomoč mora priti tudi od malih
Majhne države, kot je Slovenija, lahko Afriki pomagajo predvsem z znatnim povečanjem uradne gospodarske pomoči ter krepitvijo zavesti ljudi o solidarnosti. To nalogo imajo predvsem izobraževalne institucije in mediji, še dodaja Brglez. Celoten klepet z njim si lahko preberete tukaj.