Foto:
Foto:
Ruski volivci so večinoma svoj glas zaupali prokremeljski Združeni Rusiji
Ruski volivci so večinoma svoj glas zaupali prokremeljski Združeni Rusiji
Vodja ruske Komunistične partije Genadij Zjuganov
Ruska vojska v Čečeniji je pred volitvami okrepila nadzor.

Dvom v pravičnost volitev so izrazile tudi ZDA. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je dejal, da so parlamentarne volitve še en korak k utrditvi demokracije v Rusiji.

Volivni rezultati
Na včerajšnjih dumskih volitvah v Rusiji je po skoraj 98 podstotkih preštetih glasov velika zmagovalka s 37,1 odstotka glasov prokremeljska stranka Enotna Rusija, ki je blizu Putinu. Na drugem mestu so komunisti z 12,7 odstotka, tretji nacionalisti Vladimirja Žirinovskega (Liberalno demokratska stranka) z 11,6 odstotka, četrti pa levičarski blok Domovina z 9,1 odstotki. Liberalni stranki Jabolko in Zveza desnih sil praga 5 odstotkov za vstop v dumo nista presegli. Opazovalce zaskrbljuje visok odstotek nacionalistov in slab izid liberalnih strank.

Volilna udeležba je bila tokrat nižja kot na zadnjih volitvah. Od skupno 110 milijonov volilnih upravičencev jih je na volišča prišlo 51,8 odstotka, kar je manj kot na zadnjih parlamentarnih volitvah, ko se jih je udeležilo 62 odstotkov volivcev.

Dve tretjini poslancev podpira Putina
Enotna Rusija, LDPR in Rodina, ki podpirajo Putina, so zbrale skupno 300 sedežev in bodo tako imele dve tretjini od skupno 450 poslancev v dumi. Liberalnim in prozahodnim silam pa ni uspelo preseči petodstotnega praga za vstop v dumo. Stranki Jabloko in Zveza desnih sil (SPS) sta namreč dobili le po tri neposredne mandate v dumi.

Zmaga Putinovih privržencev pomeni, da je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu na pomladnih predsedniških volitvah že skoraj zagotovljen drugi predsedniški mandat in se s tem odpira celo pot za tretjega. Podporo v dumi za tako ustavno spremembo bo vsekakor imel.

Ruski komunisti - veliki poraženci
Ruska Komunistična partija, ki jo vodi Genadij Zjuganov, je z okoli 12 odstotki glasov doživela padec na le polovico glasov v primerjavi z volitvami leta 1999. Zjuganov zato obtožuje Putina in Kremelj, da so mediji predstavljali le zaveznico Vladimirja Putina, volilne rezultate pa so ponaredili. Državni mediji so v resnici zapostavljali druge stranke.

Stara KP ukinjena leta 1991
Po mnenju opazovalcev se v Komunistični partiji obetajo dramatične spremembe. Stara KP je prenehala obstajati z dekretom leta 1991, po spodletelem državnem udaru komunistov proti sovjetskemu predsedniku Mihailu Gorbačovu.

Velik del glasov je Komunistični poartiji odvzela socialistično-nacionalistična stranka Domovina (Rodina), ki se je pojavila le tri mesece pred volitvami in dosegla kar 9 odstokov glasov.

Dvomi o pravičnosti volitev
Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je imela med volitvami svoje opazovalce. Kot je povedal predsedujoči Parlamentarni skupščini Ovse-ja Bruce George, volitve niso potekale v skladu z mednarodnimi standardi. Vtis imajo, da gre za nazadovanju pri demokratizaciji države. Volitve so bile sicer dobro organizirane, je pa prekomerna uporaba državnega aparata in medijev v korist stranke Združena Rusija ustvarila nepravično ozračje za ostale stranke in kandidate na volitvah, je dejal George.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan se je temu mnenju pridružil in "izrazil zaskrbljenost". To naj bi pokazalo na pomembnost ruskih zakonodajalcev, da uresničijo politično in gospodarsko reformo.

Vodja delegacije Sveta Evrope v Rusiji David Atkinson je po nedeljskih parlamentarnih volitvah ocenil, da so bile te svobodne, a ne pravične. Pojasnil je, da so bile z organizacijskega vidika tokratne volitve v dumo izboljšane na podlagi priporočil, ki jih je Svet Evrope dal pred tremi leti, predvsem kar zadeva glasovalne lističe in nadzor nad stroški volitev.

Čečenija: Ubiti štirje ruski vojaki
Čečenski uporniki so dan po volitvah iz zasede ubili štiri ruske vojake, štiri ranili, enega pa zajeli kot talca. Do spopada je prišlo v goratem predelu Čečenije Itum Kale, kjer delujejo uporniki. V Čečeniji je okoli 60.000 ruskih vojakov, ki skušajo zatreti delovanje islamskih separatistov. Čečenski uporniki naj bi tudi izvršili petkov napad na vlak na Kavkazu. Število žrtev napada je naraslo že na 44.

Nedeljske parlamentarne volitve so v tej ruski pokrajini sicer potekale mirno. Že ponoči pa so v mestu Gudermes neznanci ubili člana volilne komisije, člana zmagovite stranke Enotna Rusija.