44-letna guvernerka Aljaske je odločno dejala, da je pripravljena služiti ZDA ob boku Johnu McCainu in da o sprejetju njegove ponudbe ni omahovala niti za trenutek. Glede zunanjepolitičnega področja, kjer je Palinova po mnenju analitikov najšibkejša, je dejala, da podpira članstvo Ukrajine in Gruzije v Natu, ni pa izključila možnosti vojaškega spopada z Rusijo, če bi ta znova napadla Gruzijo.
V intervjuju, ki ga je vodil izkušen televizijski maček Charles Gibson, je na vprašanje, ali bi morale ZDA kot članica Nata v primeru vnovičnega spopada Rusije in Gruzije slednjo braniti, je odgovorila, da morda, saj da članstvo v tej zvezi tako akcijo predvideva.
Je Bog poslal vojake v Irak?
Najbolj se je zapletla pri pojasnjevanju ene od svoji izjav v preteklosti, ko je v enem izmed nastopov v cerkvi dejala, da ZDA pošiljajo svoje vojake v Irak, ker tako želi Bog. Nikoli si ne bi domišljala, da vem, kaj je Božja volja, je na vprašanje, ali ZDA v Iraku vodijo sveto vojno, odgovorila 44-letnica, sicer nekdanja prva spremljevalka mis Aljaske, in pojasnila, da je navajala besede Abrahama Lincolna. "Toda, kar je rekel Abraham Lincoln, je bilo: Ne molimo, da je Bog na naši strani v vojni ali kjer koli drugje, temveč molimo, da smo mi na strani Boga."
Intervju so posneli v Fairbanksu na Aljaski, kjer se je Palinova udeležila slovesnosti ob pošiljanju novih vojakov, med njimi je tudi njen 19-letni sin Truck, v Irak. Analitiki so po intervjuju njen nastop ocenili kot pričakovan: odločen nastop je verjetno prepričal že prepričane republikance, hkrati pa lahko njene dokaj okorne izjave, predvsem glede zunanje politike, demokrati izkoristijo za začetek učinkovite ofenzive proti republikanskemu dvojcu.
McCainova izbira veliko presenečenje
Palinova se je na politični podij povzpela iz skorajda popolne anonimnosti, kot pa kažejo javnomnenjske raziskave, je McCainu z njo res padla sekira v med: od razglasitve njene podpredsedniške kandidature ratingi kažejo velik porast podpore republikancem, proti katerim demokratska stran ne najde ustreznega odgovora. Volitve, ki bodo 4. novembra, pa se nezadržno bližajo.
Pred kratkim objavljena javnomnenjska raziskava, ki so jo izvedli med 22.500 vprašanimi v 22 državah po vsem svetu, je pokazala, da si v veliki večini držav za predsednika želijo Obamo, v ZDA pa se, kot že rečeno, javno mnenje obrača v prid 71-letnega senatorja iz Arizone.
Vabljeni, da si ogledate del intervjuja.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje